Je vidět světlo na konci tunelu, vakcína bude do devíti měsíců, věří Hajdúch z poradní skupiny vlády
„Situace není vážná, počty pacientů jsou nízké. Hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče je víceméně stále stejně,“ uklidňuje Marián Hajdúch, člen Centrálního týmu Covid-19, který je poradním orgánem vlády. Byl hostem pořadu Interview Plus. Komentuje tak čísla z minulého týdne, kdy laboratoře odhalily v zemi více než 1900 nakažených. V pátek dokonce denní nárůst překonal hranici 500 případů, což je dosavadní rekord.
Hajdúch připomíná, že obezřetnost je stále namístě.
„Není potřeba tímto virem populaci strašit, ale je třeba být obezřetný. Není to chřipka. Je to závažnější onemocnění z hlediska virulence i mortality,“ tvrdí ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Nakažených podle něj přibývá v celé Evropě a na podzim se situace určitě nezlepší, protože viru prospívají teploty okolo 10 stupňů Celsia, vlhkost, absence světla a uzavřené prostory s minimem větrání.
Hajdúch poukazuje na to, že po celém světě klesají počty zemřelých, protože nemoc nyní umíme mnohem lépe léčit. Naopak neexistují důkazy pro hypotézu, že virus slábne – jeho genetická informace se totiž příliš nemění.
„Ten virus je stále poměrně značně virulentní, tedy nakazí velký počet lidí. Na jaře při lockdownu měli lidé mnohem méně kontaktů. Na jednoho nemocného připadaly třeba dva kontakty, dnes je to desetkrát tolik. A často jde o mladé lidi, kteří mají lehký průběh, anebo jsou asymptomatičtí,“ vysvětluje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Právě kvůli tomu, že se nemoc šíří v jiných skupinách obyvatel, se může zdát, že slábne.
„Virus nezpůsobuje tak závažná onemocnění jako na jaře. Uvidíme, co se stane na podzim,“ podotýká.
Roli mohou hrát i environmentální faktory, protože v létě se více větrá, je menší virová nálož a virus oslabuje UV záření, myslí si Hajdúch.
„Virus vydrží kupodivu mnohem víc, než jsme si mysleli. Chřipka se v létě nevyskytuje, ale koronavirus letní počasí přežívá celkem bez problémů,“ poznamenává.
Světlo na konci tunelu
Hajdúch také zdůrazňuje, že plošná opatření v tuto chvíli nejsou namístě, naopak klade důraz na osobní zodpovědnost:
„Lidé by měli zvážit nošení roušek v závislosti na prostředí, ve kterém se pohybují, kontaktech a rizicích. Z hlediska opatrnosti je to namístě.“
‚Nemám zapotřebí čelit zákeřným útokům.‘ Maďar skončil v pracovní skupině ministra zdravotnictví
Číst článek
Ani v rizikových oblastech, v nichž může docházet ke komunitnímu šíření nákazy, by podle Hajdúcha roušky neměly být povinné plošně, ale například jen v prostředcích městské hromadné dopravy, kde dochází k velkému množství kontaktů.
„Opatření měla být adekvátní, veřejnost je kritizovala oprávněně. Zejména odborníci hrají důležitou roli v připomínkování opatření,“ upozorňuje.
V následujících devíti měsících by podle Hajdúcha mohla být k dispozici vakcína, která bude dostatečně účinná pro ochranu nejvíce rizikových skupin.
Ochránit celou populaci prý nebude minimálně zpočátku možné a ani by to nemělo velký smysl.
„Boj je dočasný a je vidět světlo na konci tunelu. Omezující opatření budou dočasná a je velmi důležité, aby s námi obyvatelé spolupracovali při dodržování epidemiologických opatření,“ dodává Marián Hajdúch.
Co říká na rezignaci Rastislava Maďara z pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.