Klaus promluví v OSN, Palestinu zmíní 'jedním odstavcem'
Prezident Václav Klaus nechce před jednáním Organizace spojených národů odkrývat karty. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že česká podpora palestinské státnosti bude jasnější až po dnešku. Není totiž zatím zřejmé, s jakým dokumentem palestinský prezident Mahmúd Abbás nakonec ve Valném shromáždění OSN vystoupí.
Prezidenta Václava Klause čeká dnes v New Yorku projev před Valným shromážděním OSN. Mluvit bude i o otázce palestinské státnosti. Klausův projev však bude na programu dříve než Abbásův, prezident proto chce otázce uznání Palestiny věnovat jen „jeden odstavec“.
„Zmínit (Palestinu) je potřeba, i když my nejsme žádní velcí hráči na tomto světovém hřišti. Myslím, že se z toho teď udělala kauza, která odsunula všechno další na Valném shromáždění do pozadí, jako kdyby se vůbec nic jiného nedělo v celém světě, což zase tak úplně fér k dalším problémům světa není. Ale jeden odstavec bude věnován i tomu,“ uvedl Klaus.
Česká republika podporuje samostatnost Palestiny?
„Takhle otázka vůbec nestojí a já myslím, že i já i ministr zahraničí jsme mnohokrát opakovali, že jakákoliv další úvaha bude vyslovitelná až v momentu, až bude naprosto jasné, o co by se eventuelně mělo na Valném shromáždění nebo kdekoliv zde v OSN hlasovat. Takže nechceme předbíhat. Velmi zajímavé také určitě bude, co řekne ve svém projevu pan Abbás, protože to nastolí, kde vůbec ta otázka stojí. Já mluvím o pár řečníků před ním, takže výhodu toho, abych věděl, co on řekne, mít nebudu.“
Evropská unie se dlouhodobě snaží koordinovat svou politiku. Je tady silná snaha ze strany EU koordinovat i třeba otázku palestinské státnosti, nebo se to odehrává spíš na hřišti Velká Británie, Francie?
„Tato debata a tento pokus nalézt řešení trvá řadu týdnů, v Evropě se odehrává už dlouhou dobou a i my se toho samozřejmě účastníme. Já jsem byl před třemi týdny na konferenci v Itálii a mluvil jsem tam dlouze s italským ministrem zahraničí Frattinim, který měl přesně očíslované země, o kterých ví, že budou v Evropě hlasovat takhle, a o kterých ví, že budou zase hlasovat opačně. Pak měl ty nerozhodnuté a tak dále. Takže tato debata vůbec nevznikla tady tenhle týden.“
Ještě v 90. letech bývala taková zvyklost, že jednou přiletěl ministr zahraničí a potom prezident, vy jste tady už potřetí za sebou. Znamená to, že se vám na Valném shromáždění zalíbilo?
„Já bych hlavně řekl to, že máme jistou dělbu práce, a tahle dělba práce byla třeba i v 90. letech, kdy se to považovalo za místo, kam jezdil prezident republiky, můj předchůdce, eventuelně se svým ministrem zahraničí, a předseda vlády dělal věci jiného typu, například týkající se Evropské unie. Řekl bych, že to v podstatě zůstalo do dneška a je to tak správně.“
Na Valném shromáždění jde spíš o projevy, není tam moc času na dialog. Je pro vás tahle návštěva New Yorku přínosná právě tím Valným shromážděním, nebo jako příležitost k setkání?
„Je to příležitost k setkání, protože potkáte celou řadu lidí a stojíte s nimi 20 minut ve frontě na fotografování se s prezidentem Obamou a při tom stačíte prodiskutovat leccos s prezidentem Chorvatska a předsedou vlády Makedonie. Pak mluvíte s tureckým předsedou vlády Erdoganem ve stejné frontě a tak dále, takže to já myslím, že je přesně ono.“