Kabinet premiéra Paroubka v pondělí složí funkce
Dosluhující premiér Jiří Paroubek podá v pondělí třetího července demisi. Tím podle ústavy skončí celá dosavadní vláda. Premiér a šéf ČSSD to oznámil na mimořádné tiskové konferenci na Úřadu vlády. ČSSD tak chce podle jeho slov přispět k řešení povolebního patu a očekává, že trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených za to umožní sociálním demokratům získat post předsedy Poslanecké sněmovny.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že podání demise jeho vlády je vstřícný krok, který umožní jmenování kabinetu předsedy ODS Mirka Topolánka. Sociální demokraté proto očekávají podobnou reakci trojkoalice.
"My očekáváme, že se stejnou vstřícností, s jakou jsme umožnili teď vznik Topolánkovy vlády, umožní Občanská demokratická strana, respektive ty dvě další jí spřátelené strany, to, aby byl zvolen do čela Poslanecké sněmovny sociální demokrat," řekl Paroubek.
Ani jeden z předsedů stran trojkoalice si ale nemyslí, že by se demise dosluhující vlády dala hodnotit jako vstřícný krok. Naopak všichni tvrdí, že je to samozřejmé.
Předseda ODS Mirek Topolánek k prohlášení Jiřího Paroubka řekl: "Je otázkou, kdy takovou demisi míní podat. Jestliže oznámil demisi vlády na pondělí, nedělá nic jiného než, co mu ukládá ústava."
Také šéfové obou menších koaličních stran nejsou demisí vlády nijak překvapeni a říkají, že je to zcela logický postup a ČSSD si jím nemůže nárokovat nic jiného. "Po volbách samozřejmě minulá vláda ztratila svoji legitimitu," myslí si předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
"Tam ještě chybí ten poslední krok, a to je nabídnutí podpory a nebo alespoň tolerance koaliční vlády," dodává Bursík. Ve chvíli, kdy se trojkoalice dohodne s ČSSD na podpoře koaliční vládě, jsou zelení podle Bursíka připraveni pomoci do křesla předsedy dolní komory sociálnímu demokratovi.
Prezident Václav Klaus nechce rozhodnutí Jiřího Paroubka prozatím komentovat, počká si na výsledek čtvrtečního hlasování Poslanecké sněmovny. "Vláda může podat demisi kdykoliv. Jednou věcí je normální demise a druhou věcí je demise po takzvané ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Takže, jestli se tato vláda odhodlá k demisi v libovolné chvíli, teď, za minutu, zítra, pozítří, to je věc, kterou já nebudu komentovat. Počkám si na zítřejší volbu v Poslanecké sněmovně. Ta napoví o mnohém. Jakýkoliv další krok oznámím až potom," vyjádřil se Klaus.
Předseda ČSSD Paroubek si také přeje jednat o obsazení křesel ve vedení sněmovny a politické situaci nejen s trojkoalicí, ale k rozhovorům chce přizvat také KSČM. Právě rozřešení obsazení funkcí ve vedení dolní komory umožní politickým stranám odblokovat povolební patovou situaci.
"Já jsem naznačil, dnes když jsem hovořil s panem předsedou Topolánkem, že pokud budeme o něčem jednat, tak je možné jednat o sestavení orgánů sněmovny, to znamená o předsedovi, místopředsedech. A pak je potřeba tuto schůzku učinit nikoli ve formátu 3+1, nýbrž ve formátu 5+0, tedy včetně předsedy Komunistické strany Čech a Moravy," uvedl Paroubek.
Zároveň také zopakoval, že vznikající vláda občanských demokratů, lidovců a zelených s podporou jeho strany ve sněmovně počítat nemůže. "Neumím si v tuto chvíli představit, že bychom nějakou formou podpořili vznikající vládní koalici, protože zatím se nám ten program jeví nepřijatelný. Předpokládám, že v programovém prohlášení může dojít k určité změně, tak jak jsme to avizovali. Po zítřejší schůzi sněmovny jsem připraven se začít scházet s předsedy stran, které chtějí vládní koalici vytvořit," uvedl dopoledne šéf ČSSD.