Čestná stráž, zvony i 'Čechy krásné, Čechy mé'. Beranovy ostatky vítají zástupci církve i státu
Repatriace kardinála Josefa Berana do vlasti je podle kardinála Dominika Duky aktem s velkým významem pro celou společnost. „Vidím v tomto návratu výzvu do řad nejen církevních, ale do řad celé společnosti, především v tom, co znamená svoboda, co znamená demokracie," řekl Duka novinářům.
Duka také připomněl, že Beran byl pronásledování nejen za své církevní, ale také občanské postoje. Po příletu do vlasti byl nejprve přivítán jako občan českého státu, později bude následovat církevní ceremonie.
Papež František povolil převoz ostatků kardinála Berana do Česka
Číst článek
Po přistání vládního speciálu 20. dubna v Praze přesně v 18.00 se na výzvu českých biskupů rozezněly v celé zemi zvony.
Jednotka čestné stráže vynesla ostatky na katafalk na letištní ploše a zazněla píseň Čechy krásné, Čechy mé, která provázela také návrat kardinála Berana z koncentračního tábora. Krátkou modlitbu pronesl vojenský kaplan, Beranovy ostatky usctila i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.
'Nenechal se zlomit'
Duka dříve připomněl, že Beran byl z tehdejší socialistické republiky vypovězen s doložkou, že se nikdy nevrátí, ani zaživa, ani po své smrti.
Ostatky kardinála Berana se vrátí do Česka. Ve Vatikánu zřídí pamětní desku
Číst článek
Odmítnuta byla všechna jednání, i v roce 1969, kdy již byl těžce nemocen. „Jeho hořká cesta spočívala také v tom, když požádal, aby na rozloučenou mohl navštívit svoji katedrálu, tak i to mu bylo diplomatickou cestou znemožněno," uvedl.
V kardinálu Beranovi vidí jednu z velkých postav 20. století a lidí, kteří vzdorovali jak nacismu, tak komunismu. „Je klíčovou postavou muže, který se nenechal zlomit, i když nabídky ke kompromisu byly velké," řekl.
„Kardinál Beran se vrací, ale stoupenci této (komunistické) diktatury jsou v parlamentu České republiky, majíce poslaneckou imunitu, mohou své názory hlásat, přestože tento parlament schválil zákon o zločinnosti obou totalit, ať to byla diktatura hnědá či rudá," uvedl.
V souvislosti s uložením ostatků Berana v katedrále sv. Víta bude do hlavního českého chrámu umístěna také socha sv. Vojtěcha, světce, jemuž kardinál Beran zasvětil duchovní obnovu po nacistické okupaci a v době hrozící komunistické totality.
Po několika dnech po přívozu ostatků do Prahy, kdy budou kardinálu Beranovi vzdávat úctu církevní představitelé, ale může tak na několika místech učinit i veřejnost, bude rakev uložena 23. dubna do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky.
Prozatímní hrob v Římě, kde jsou dnes Beranovy ostatky uloženy, bude zrušen. Deska by měla spočinout v Plzni, rodišti kardinála Berana.
Převozem ostatků se plní Beranova poslední vůle. Kněz zemřel v roce 1969 ve vatikánském vyhnanství a církev usiluje o jeho blahořečení.