Jednání Nečase s bulharským premiérem Borisovem: Schengen, ČEZ, Romové
Členské země, které kladou Bulharsku další podmínky pro vstup do Schengenu, se podle Petra Nečase chovají nekorektně. Český premiér to prohlásil po jednání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem. Borisov se naopak vyjádřil pro privatizaci svého podílu v energetických podnicích, které v Bulharsku kontroluje ČEZ. Mluvil také o protiromských protestech ve své zemi.
"Bulharsko vykonalo obrovský kus práce za obrovské množství finančních prostředků, aby splnilo schengenská kritéria. Chci také připomenout, že vstup do Schengenu je závazkem Bulharska, je to součást přístupové smlouvy. Z tohoto pohledu postoj některých členských zemí Evropské unie, které vznášejí další a další dodatečné požadavky, my považujeme za postoj nejenom nekorektní, neférový, ale troufám si říct za postoj neevropský nebo protievropský," řekl Nečas.
Premiér tak reagoval na zářijový neúspěšný vstup Bulharska a Rumunska do zóny volného pohybu osob v Evropě. Obě nejmladší členské země splnily technické podmínky, některé členské státy ale hlasovaly proti začlenění obou států kvůli nedostatečnému boji proti organizovanému zločinu a korupci.
Energetická politika
Bulharský premiér Bojko Borisov se na jednání s Petrem Nečasem vyjádřil, že bulharská vláda chce privatizovat svůj podíl v energetických podnicích, které v zemi kontroluje ČEZ. Kabinet na to prý ale nemá zatím právo.
"ČEZ nemá v Bulharsku nejlepší pověst. Stát vlastní 33 procent ve dvou bulharských energetických podnicích, ale nemá o nich pravomoce rozhodovat. Stát v tomto směru na ČEZ tlačí, ale ten nechce ustoupit. Tyto problémy ale chceme do dvou, tří měsíců vyřešit. Máme zájem na úspěšnosti těchto investic," pronesl Borisov.
Bulharské úřady loni kritizovaly například příliš vysoké ceny, které si ČEZ za svou energii účtoval. Tamní energetický regulátor kvůli tomu dokonce firmě uložil vysokou pokutu.
Protiromské protesty
Za "čistě kriminální čin" označil bulharský premiér Bojko Borisov nehodu, při které Romové přejeli bulharského chlapce a z místa činu ujeli. Incident rozdmýchal v Bulharsku vlnu protiromských protestů. Podle premiéra Borisova musí bulharská společnost začít v integraci výchovou romských dětí.
"Vím, že se v Evropě o bulharských a rumunských Romech hodně mluví, není ale nikdo, kdo by nám s jejich integrací pomohl. Prioritou je začlenění romské menšiny do naší společnosti. Hlavním úkolem je pro nás tedy výchova a vzdělávání romských dětí," uvedl Borisov.