Hlinecký masopustní průvod má šanci být v seznamu UNESCO
Tradiční masopustní obchůzky s maskami na Hlinecku se možná dostanou na seznam nehmotného světového kulturního dědictví organizace UNESCO. O jejich zápisu bude sdružení jednat na svém zasedání příští týden v Keni. Informaci dnes přinesly oficiální webové stránky Unesca.
Podle Ilony Vojancové, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina, jsou masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou jedinečné tím, že si udrželi svoji podobu po dlouhé generace po několik desetiletí. „Máme spolehlivé zprávy o jejich podobě z konce 19. století, ale ten zvyk je mnohem starší. V několika vesnicích na Hlinecku se podoba a průběh obchůzky udržuje a předává po generace téměř v nezměněné podobě,“ vysvětluje.
Masopustní průvody se konají také na jiných místech České republiky. Přesto je ten hlinecký výjimečný. „Průvody se konají nejen v České republice, ale i v rámci celé Evropy a světa. Na Hlinecku se jedná skutečně o vesnickou záležitost. Ve srovnání s jinými regiony masopust na Hlinecku nemá charakter karnevalový, ale má ráz obchůzky. Průvod v ustáleném pořadí, počtu a podobě masek prochází vesnicí. Má zvláštní rituální úlohu a všichni z vesnice ji plní s jednotlivými maskami,“ říká Ilona Vojancová.
Jak vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina dodává, nominační žádost předali v sídle UNESCO v loňském roce v srpnu a od té doby ještě museli upřesňovat a naplňovat požadavky příslušné komise. „Považujeme za velký úspěch, že jsme se dostali do závěrečného kola. Příští týden budeme pořádně napjatí,“ uzavírá.
Česká republika už jeden zápis na seznamu má - v roce 2005 na něj zařadili slovácký lidový tanec verbuňk.