Klienti H-Systemu prohráli spor s insolvenčním správcem. Musí vyklidit domy, ve kterých žijí

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil vyklidit domy, ve kterých žijí. Bytové družstvo Svatopluk, které tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, jenž si svépomocí byty v Horoměřicích dostavěli, označilo rozhodnutí soudu za šokující. Podle soudce Zdeňka Krčmáře šlo ale o nejlepší ze špatných řešení. Informaci přinesla Česká televize.

Brno (Aktualizováno: 13:56 24. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé u soudu kvůli H-Systemu

Lidé u soudu kvůli H-Systemu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidé z družstva Svatopluk musejí vyklidit byty v Horoměřicích v těsném sousedství Prahy do měsíce od nabytí právní moci rozhodnutí, plyne z verdiktu Nejvyššího soudu.

Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou podle soudu absolutně neplatné. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Pokud družstvo domy nevyklidí, hrozí mu exekuce.

Byty z H-Systemu

Lidé, kteří zaplatili, ale přesto nedostali od H-Systemu slibované domy nebo byty, si je dostavěli sami. Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili. Plánoval, že je prodá a peníze rozdělí mezi všechny poškozené klienty společnosti, kterých je přes tisíc. Členové družstva Svatopluk vedou s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.

Verdikt je prý pro družstevníky šokující. „Něco takového jsme absolutně nečekali,“ uvedl za družstvo Martin Junek.

Soudce Zdeněk Krčmář rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu o byty družstva Svatopluk označil za nejlepší ze špatných řešení.

„Snažíme se, aby každé soudcovské rozhodnutí bylo nejen podle práva, ale i spravedlivé. Někdy se ale dostanete k rozhodování kauz, kde už nemůžete nalézt bezezbytku spravedlivé řešení věci, ale jenom tu nejlepší z nejhorších možných variant. A ta věc, o které dnes budu mluvit, má podobné kontury,“ uvedl Krčmář.

„Nejvyšší soud si je vědom, jaký zásah bude mít jeho rozhodnutí do života desítek lidí, obyvatel osmi bytových domů ve středočeských Horoměřicích,“ dodal pak mluvčí soudu Petr Tomíček.

Měsíční lhůta stanovená družstvu k vyklizení domů je podle Krčmáře delší, než vyžaduje zákon. K jejímu ještě výraznějšímu prodloužení už soud nenašel důvod.

Soudy o H-Systemu

V roce 2015 rozhodl Vrchní soud v Praze, který potvrdil rozsudek nižšího soudu, že lidé své domy opustit nemusí. Konkurzní správce Josef Monsport proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který teď rozhodl o vyklizení.

„Podle našeho názoru už nebyl důvod tu kauzu dále protahovat," uvedl Krčmář.

Výjimku z vystěhování by teoreticky mohli mít ti obyvatelé bytů, jejichž nájemní smlouvy byly uzavřené se souhlasem správce konkurzní podstaty. Krčmář také poukázal na to, že správce by mohl s obyvateli bytů uzavřít nové smlouvy.

Obyvatelé bytů družstva Svatopluk v Horoměřicích, kteří je mají do měsíce vyklidit, se odmítají odstěhovat. Na jiné bydlení nemají podle svých slov peníze, navíc jeden měsíc je prý na sehnání náhradního ubytování málo. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se budou snažit bojovat všemi prostředky.

Jeden z domů v Horoměřicích, který si bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System dostavěli svépomocí. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu s družstvem Svatopluk vítá. „Je to dobře. Neberu to jako osobní prospěch,“ prohlásil.

‚Ze svých domovů se nevystěhujeme.‘ Lidé odmítají odejít z domů a bytů v Horoměřicích

Číst článek

Umožní to podle něj vypořádat věřitele rovným dílem. Lidí, kterých se vystěhování z domů týká, lituje. V srpnu by se podle něj měl sejít věřitelský výbor H-Systemu. O dalším postupu ale nechtěl spekulovat.

„Jsem správcem, nejsem carem. Já jsem jedním kolečkem, který má pravomoci, ale nemohu činit sám," řekl.

Babiš: Je to nespravedlnost

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš v souvislosti s H-Systemem hovoří o nespravedlnosti. „Určitě je to nespravedlnost,“ konstatoval předseda vlády. 

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek za ANO verdikt nekomentoval. Uvedl, že chápe bolestivost případu, ale nepřísluší mu se k obsahu rozsudku vyjadřovat. „Z hlediska ministerstva není možné zasahovat do rozhodování nezávislých soudů,“ poznamenal. Zdůraznil ale možnost obrátit se na Ústavní soud.

Také soudce Krčmář předpokládá, že družstvo se ještě obrátí na Ústavní soud. „Očekávám, že při tom dlouholetém, osmnáctiletém martyriu, se žalovaný zřejmě nesmíří s tím, že Nejvyšší soud bude tím, kdo má poslední slovo," řekl Krčmář. Případná ústavní stížnost nemá sama o sobě odkladný účinek. Ústavní soud jej ale může stížnosti přiznat.

O společnosti H-System

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Prezident Zeman má kvůli rozsudku H-System obavy o kvalitu a lidskost soudů

Číst článek

Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Pohledávky za H-Systemem jsou podle Krčmáře přes dvě miliardy korun.

Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení. Věřitelům teď dluží tři čtvrtě miliardy korun.

Smetka žádal v průběhu svého věznění o propuštění. Obvodní soud s ním souhlasil, státnímu zátupci se to ale nelíbilo, takže si nakonec musel trest odsedět celý. Tvrdí ale, že se podvodu nedopustil.

Kauza H-System | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme