Šestnáct deváťáků na jedno gymnaziální místo v okolí Prahy. Lokální problém, říká hejtmanka Pecková
1. březen je posledním dnem, kdy je možné podat si přihlášku na střední školy. Současná nabídka míst na učilištích a odborných středních školách je dostatečná, situace je však horší na gymnáziích. Největší nepoměr mezi zájmem a volnou kapacitou je pak v Praze a okolí. „Myslím si, že ve většině lokalit je poměr gymnázií adekvátní ke všeobecnému vzdělání,“ říká náměstkyně ministra školství Martina Běťáková.
Podle odborného konzultanta informačního centra pro vzdělávání EDUin Tomáše Feřteka je dlouhodobým záměrem krajů nepovolovat žádné další školy se všeobecným vzděláváním.
Na druhou stranu konečnou kapacitu škol určuje ministerstvo školství, i když se tak děje na žádost samotných škol. Zřizovatel, kterým je často kraj, má pak spíše naplňovat koncepční roli, monitorovat a podle zákona spravovat střední školy ve svém kraji.
Podle náměstkyně ministra školství Martiny Běťákové chce čím dál víc deváťáků pokračovat ve všeobecném vzdělávání a není připraveno vybrat si zaměření hned po základní škole, což může být jedním z důvodů, proč už kapacity na gymnáziích nestačí.
„V loňském roce se na střední školy hlásilo ve středních Čechách asi 1300 uchazečů, letos to bude asi 1500. V prvních ročnících středních škol a gymnázií máme přitom zhruba 1700 volných míst,“ vysvětluje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
„Teď je největší zájem o gymnázia, veterinářství, předškolní a mimoškolní pedagogiku nebo informační technologie.“
Petra Pecková
Konkrétně u gymnázií je však momentálně dostupných zhruba 1200 míst, přičemž loni se hlásilo asi 2600 žáků, což je více než dvojnásobek. Největší přetlak je v okrese Praha-západ, kde je asi 16 deváťáků na jedno gymnaziální místo.
„Jde zejména o okresy Praha-východ, Praha-západ, ale třeba i Beroun nebo Kladno, které jsou spádové do Prahy,“ říká Pecková.
Řešení na lokální úrovni
Podle Běťákové ale kraje jako zřizovatelé gymnázií dělají dost pro to, aby byl na školách dostatek míst.
‚Letos se na gymnázia nedostaly ani děti, které na to opravdu mají.‘ Střední školy nemají dostatek míst
Číst článek
„Myslím si, že ve většině lokalit je poměr gymnázií adekvátní ke všeobecnému vzdělání,“ říká Běťáková. Podle ní je tak hlavní problém v Praze, kde je mnohem větší zájem o gymnázia než v jiných krajích.
O lokálním řešení problému mluví i hejtmanka Pecková. „Musíme vytvořit nabídku pro zájemce z řad žáků, ale i pro jejich rodiče, kteří velmi často rozhodují, kam děti půjdou. Teď je největší zájem o gymnázia, veterinářství, předškolní a mimoškolní pedagogiku nebo informační technologie,“ říká Pecková.
To podle ní odpovídá i požadavkům firem, které mají často zájem například o strojní mechaniky s přesahem do informatiky nebo robotiky.
„Snažíme se teď podporovat střední odborné školy právě na vybavení a podporu těchto oborů,“ dodává Pecková.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.