Policie zasahuje v Lounech v areálu bývalé firmy Legios spojené se stíhaným podnikatelem Savovem

Asi dvacet policistů zasahuje od rána v Lounech v areálu výrobce vagonů Heavy Machinery Services, která se dříve jmenovala Legios. Razie by měla souviset s insolvenčním řízením firmy. Legios je v úpadku od února 2014 a věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun.

Louny (Aktualizováno: 14:25 25. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vagón firmy Legios

Vagón firmy Legios | Foto: Jakub Murat | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0

Insolvenční soudce českobudějovického krajského soudu Zdeněk Strnad, který v případu Heavy Machinery Services rozhoduje, řekl, že o zásahu policie nic neví. K události se krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích odmítlo vyjádřit.

„S vyšetřovateli jsme se domluvili, že nebudeme poskytovat žádné informace, takže pouze potvrdíme, že jihočeské kriminálce probíhají plánované realizace na různých místech. Podrobnosti nicméně uvolníme pravděpodobně až příští týden,“ řekl Radiožurnálu mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Podle společnosti HMS policejní zásah „postrádá jakékoli rozumné opodstatnění.“ Uvedla to v tiskové zprávě, kterou poskytla Radiožurnálu. Sdělila v ní, že v insolvenčním řízení je již pět let a vyšetřovatelům poskytuje součinnost. „Po celou tuto dobu průběžně spolupracuje s insolvenčním správcem a předává mu veškeré potřebné podklady,“ napsala HMS. 

Většina původních zaměstnanců firmy pracuje pro společnost Legios Loco, která si pronajímá část areálu lounských strojíren. Za Legios Loco stojí podle serveru idnes.cz stíhaný podnikatel František Savov obviněný v kauze rozsáhlých daňových podvodů. Savov podle svědků, kteří vypovídali v insolvenčním řízení, ovládal dříve i samotný Legios, píše server.

František Savov | Foto: archiv Františka Savova

Podle informací z Obchodního rejstříku je jediným akcionářem Legios Loco kyperská společnost Kirosium Limited. Legios Loco byla do obchodního rejstříku zapsána teprve v lednu 2013. Tehdy byla jediným akcionářem společnosti londýnská společnost Legios Group, která byla také jediným akcionářem Heavy Machinery Services (původně Legios). V dozorčí radě Legios Loco jsou rovněž lidé, kteří byli v minulosti v čele HMS.

Společnost Legios Loco se proti spojení s policejním zásahem ohradila. „Týká se výlučně společnosti HMS, která je v insolvenčním řízení,“ sdělila mediální konzultantka firmy Radka Háčková. 

Společnost Heavy Machinery Services je v úpadku od února 2014. Největším věřitelem bývala slovenská Všeobecná úverová banka (VÚB), která ale svou pohledávku později postoupila švýcarské firmě Mitteleuropa Kredit & Immobilien AG. Pohledávky přihlásilo 322 věřitelů. Českobudějovický krajský soud firmě zakázal manipulovat se svým majetkem. Podle rozhodnutí soudu firma zvýhodňovala některé věřitele.

Zájem o zkrachovalou firmu loni projevila společnost Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme