Fond ohrožených dětí kvůli snížení dluhu prodává tři své Klokánky

Fond ohrožených dětí (FOD) představil krizový plán, který má dokázat, že organizace je schopná dál fungovat a také uhradit víc než 120milionový dluh. Podrobný ekonomický plán požaduje po Fondu vláda, kterou organizace žádá o mimořádnou dotaci na provoz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk

Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk, který v červnu na tomto postu vystřídal Marii Vodičkovou, dnes uvedl, že organizace prodává tři budovy Klokánků - v Kroměříži, pražských Kbelích a v Dubí na Teplicku. Prodej dalších budov fond prý nechystá.

Prodej Klokánků by měl Fondu pomoci uhradit dluh u finančního úřadu. Ten spolu s dluhem u Pražské správy sociálního zabezpečení musí organizace, která provozuje klokánky uhradit, co nejdříve. Organizace potřebuje potvrzení o bezdlužnosti proto, aby získala mimo jiné zbytek dotací pro letošní rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

FOD dnes představil úsporná opatření, která se týkají mimo jiné i prodeje několika budov Klokánků. Natáčela Eva Rajlichová

„Pražská správa sociálního zabezpečení je největší dluh, je tam 20 milionů. Splátky by měly být rozloženy do 24 měsíců, zbývající dluhy jsme v této době také schopni uhradit z prodeje nemovitostí, získaných darů a dalších aktivit fondu, které v budoucnosti budeme provozovat,“ potvrdila členka fondu předsednictva Hana Kupková.

Fond chce také snížit počet svých poboček z 23 na sedm či osm. Dále také převede dva z pěti azylových domů na jiného provozovatele. Celková úspora do konce roku by tak měla být 20 milionů korun.

„Nečekáme jen s nataženou rukou, až nám vláda pomůže. Samozřejmě budeme velmi rádi, pokud tu mimořádnou dotaci vláda nakonec schválí, ale tím, že to rozhodnutí nepadlo, muselo předsednictvo začít dělat kroky, kterou jsou nepopulární. Musíme ale tak konat, abychom situaci fondu stabilizovali,“ říká Jan Vaněk.

Vedení fondu se snaží vyhnout propouštění tet, tedy žen, které se o děti přímo starají:

„Naše tety jsou středoškolačky, mají psychologické testy a jsou to velice kvalitní lidé, s největší pravděpodobností by ale nenašli už další zaměstnání a skončily by jako nezaměstnané,“ vysvětluje Iva Prudičová z litoměřického Klokánku.

Cesta k dluhům

Fond se podle svého vedení dostal do dluhů především kvůli příliš velkým investicím - většinou do nemovitostí, v kterých Klokánky přímo sídlí. Organizace také poukazuje na to, že ji poškodila novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Nedostávala totiž kvůli změnám příspěvek na děti na propustce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fond ohrožených dětí prodá tři ze svých Klokánků. Podle předsedy organizace Jana Vaňka byly tyto kroky nutné ke stabilizaci krizové situace

O to, zda nepochybil stát, se teď zajímá poslankyně Radka Maxová z hnutí Ano:

„Pokud u sebe děti nemají fyzicky, nemohou na ně čerpat peníze. Podle mě je to špatně a je to právě o tom výkladu zákona. Když ministerstvo spravedlnosti není kompetentní mi to rozložit, doufám, že to vyjde dobře tak, abychom mohli zažádat o změnu legislativy.“

O přidělení mimořádné dvacetimilionové dotace by vláda měla rozhodnout 20. srpna. Ministerstvo financí už před nedávnem navrhlo přidělení mimořádné dotace 30 milionů FOD, vláda to ale neschválila. Fond pak svůj požadavek snížil na 20 milionů.

Klokánky | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme