Exemplární trest za ohlášení bomby. Přečtěte si, proč soud muže potrestal 4 lety

Čtyři roky a přes 100 tisíc pokuty za nahlášení bomby jsou odpovídajícím trestem. V pravomocném rozsudku nad Štěpánem Palečkem to píše Krajský soud v Plzni. Muž před dvěma lety na lince 112 vyhrožoval, že právě u zmíněného soudu je bomba a za necelou hodinu vybouchne. Nezvykle tvrdý trest soud vysvětluje následky, které jeho jednání způsobilo, a výší škody, kterou způsobil. A také tím, že jde o recidivistu.

Dokumenty Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnik (ilustrační foto)

Pyrotechnik (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"Pro důvodnost uloženého trestu svědčí jednak způsob spáchání trestné činnosti obžalovaným a to, jaké následky takové jednání mělo a pominout samozřejmě nelze ani výši způsobené škody," konstatuje rozsudek Krajského soudu z letošního září, který server iROZHLAS.cz získal díky informačnímu zákonu. Dokument níže publikujeme.

Jde o recidivistu

K exemplárnímu trestu soud sáhl také kvůli Palečkově trestní minulosti a možnostem jeho nápravy. Devětatřicetiletý recidivista byl už jedenáctkrát trestaný, naposledy za ohrožení pod vlivem návykové látky. Měsíc před ohlášením bomby ukradl dvě kola, z čehož ho usvědčily kamerové záznamy. 

Policie obvinila muže, který vyhrožoval nádražím a radnicím bombou. Hrozí mu až 5 let vězení

Číst článek

Nejzávažnější je ale podle soudů čin z 29. září 2015. Muž zavolal krátce po 10. hodině na tísňovou linku 112 a řekl následující větu: „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“

Jeho motivace byla podle soudu zřejmá, v ten samý den se u něj mělo rozhodovat o odvolání v případu jeho tehdejší přítelkyně. Nakonec se nerozhodovalo.

"Došlo k evakuaci budovy Krajského soudu v Plzni, jehož provoz byl zastaven nejméně v době od 10:45 do 11:30, přičemž prohlídkou budovy bylo zjištěno, že žádný nástražný výbušný systém v ní umístěn nebyl, tímto způsobil škodu jednak Městské policii Plzeň ve výši 3 990 korun a jednak Krajskému soudu v Plzni ve výši 111 838," spočítal Palečkovi rozsudek krajského soudu.

Usvědčil ho telefon

Ačkoliv tvrdil, že on nevolal, obvodní soud mu neuvěřil a potrestal ho čtyřmi roky. A jeho rozhodnutí potvrdil i odvolací soud. A to přesto, že výhružný telefonát na tísňovou linku přišel z telefonu bez SIM karty.

"Provedeným dokazováním bylo dále zjištěno, že ze stejného mobilního telefonu byl uskutečněn v týž den hovor s vloženou SIM kartou s telefonním číslem užívaným v té době výlučně obžalovaným, jak ostatně on sám potvrdil," argumentuje rozsudek.

Pravomocný rozsudek nad Štěpánem Palečkem by iROZHLAS.cz on Scribd

Paleček se také bránil, že se s jistotou nepodařilo určit, zda na nahrávce skutečně zní jeho hlas. Posudek jeho hlas označil jako "pravděpodobně totožný". I tak je ale podle soudu jasné, že volal právě on.

Pochybnosti nebyly

"Vezmeme-li v úvahu všechny zmíněné momenty, byl by mimo rozumnou pochybnost závěr o tom, že obžalovaný není pachatelem trestné činnosti. I v tomto směru tedy nebylo jakéhokoliv důvodu pro užití principu in dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obžalovaného. To proto, že důvodné pochybnosti o jeho vině nevznikly," píše jednoznačně.

Muže nakonec Krajský soud poslal za šíření poplašné zprávy a krádež do vězení s ostrahou.   

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme