Epidemiologická situace dosud klidná; solidarita neutuchá
V západních Čechách ani v Praze se zatím nevyskytují žádné epidemie. Podle pražského hygienika Vladimíra Polaneckého je také pitná voda tekoucí z pražského vodovodu dobrá. Horší je to ale s kvalitou vody ve Vltavě.
Varuje všechny před koupáním v řece a za stejný hazard se zdravím považuje plout na lodičkách nebo šlapadlech. Pokračuje se v očkování záchranářů proti hepatitidě A, kteří byli v kontaktu se záplavovou vodou. Příští týden zřejmě hlavní hygienik České republiky Michael Vít očkování dětí v oblastech evakuací.
Také v západních Čechách a v Plzni je epidemiologické situace po povodních klidná. Plzeňská městská hygienická stanice nezaznamenala žádný výskyt infekčních onemocnění. Upozorňuje ale, že možným epidemiologickým rizikem jsou komáři, kteří se mohou ve vytopených oblastech rychle množit.
Zřejmě několik desítek tun chlóru z neratovické Spolany se rozpustilo při povodních ve vodě. Specialisté to dnes zjistili, když poprvé po povodních vstoupili do skladu. Podle mluvčího chemičky Jana Martínka prý chlór rozpuštěný ve vodě nepředstavuje ohrožení životního prostředí. Látky byla vodou dostatečně zředěna. S jeho závěry ale ostře nesouhlasí ekologové.
Při tak velkém úniku chemikále ze Spolany mohlo být životní prostředí dotčeno - tvrdí Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. O větším znečištění podle něj svědčí i to, že si lidé žijící v okolí chemičky stěžují na poškození zeleně. Obyvatelé z okolí Neratovic prý také nevěří tomu, že při poruše ve starém skladu uniklo minulý čtvrtek do ovzduší jen 14 kilogramů chlóru, jak tvrdí Spolana.
Přes 360 tun Sava a 40 tun chloraminu vyrobila jenom za tento týden bohumínská Bochemie. Podnik je jediným tuzemským výrobcem těchto dezinfekčních prostředků a nyní zásobuje odběratele především z oblastí postižených záplavami. Mluvčí společnosti Svatopluk Staněk Českému rozhlasu potvrdil, že výroba jede naplno.
Nebezpečí nákazy nepodceňujte a dodržujte nejpřísnější hygienická opatření. Po návratu do bytu, ze kterého jste byli evakuováni, odstraňte výrobky viditelně poškozené, znehodnocené a pokryté plísní. Měli byste se zbavit věcí, které nelze bezpečně vydezinfikovat.
Z drogistického zboží a kosmetiky jsou to všechny, které už byly otevřeny, záplavová voda z nich odlepila etiketu a hrozí záměna za jiný výrobek, případně do něj natekla voda. Z domácností musejí zmizet i výrobky ze savých materiálů, jako jsou matrace, molitany, peřiny a obuv, ale také například papírové školní pomůcky.
Domácí elektrické a plynové spotřebiče a hračky nelze opravovat svépomocí, vždy je nutné je předat do odborného servisu. Nádobí a příbory se důkladně omyjí saponátem a ponoří do dezinfekčního roztoku. K čištění je nutno užít saponáty, kartáč a houbičku s drsným povrchem. K dezinfekci pak dvouprocentní roztok chloraminu B. Po skončení úklidových prací se ruce dezinfikují půlprocentním roztoku chloraminu B po dobu jedné minuty.
Podle sdělení hlavního hygienika Michaela Víta mohou lidé užívat širší spektrum čisticích prostředků než jen savo. Chlornan sodný, který je jeho hlavní účinnou dezinfekční látkou, je totiž obsažen i v dalších prostředcích. K čištění a dezinfekci zaplavených věcí můžete použít i Domestos, Chlorox, Savagro a Demyro. Výrobky působí proti bakteriím, plísním a virům a byly schváleny k užívání Státním zdravotním ústavem.
Poptávka po vysoušečích zdiva v těchto dnech výrazně převyšuje nabídku. Odborníci ale upozorňují, že tato zařízení nejsou samospásná a mnozí lidé jejich účinky přeceňují. Zkušenosti z povodní na Moravě před pěti lety totiž ukazují, že škody na stavbách, které vznikly až po opadnutí vody, mohou být podstatně vyšší než ty, které přímo způsobila velká voda. Problémy jsou zejména u starších staveb, kde zdivo je z materiálů citlivých na vodu. V těchto případech je nutno při vysoušení postupovat velice opatrně, protože i rychlé snížení vlhkosti může být pro takovouto stavbu nepříznivé.
Pro posouzení, jaký konkrétní způsob vysoušení stavby je vhodný, je vhodné vyžádat si stanovisko stavebního odborníka. jejich seznam vám může nabídnout Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků spolu s Českým svazem stavebních inženýrů.
Krizový štáb Středočeského kraje varuje obyvatele před špinavou vodou v řekách. V Středočeském kraji je zakázáno koupání ve Vltavě i v Berounce. Lidé by neměli vodu používat ani na zalévání rostlin a při styku s ní by měli mít holinky a rukavice. V kraji totiž nefungují dvě třetiny čističek odpadních vod. Kromě fekálií jsou ve vodě také uhynulá zvířata, leklé ryby a různé splavené předměty.
Radnice Prahy 8 založila povodňové konto, jehož výtěžek pomůže obyvatelům postiženým povodní právě z Karlína a Libně. Účet má číslo 888888822/0800.
Bez elektřiny zůstává v Praze 1 stále polovina domácností. Kvůli povodni byl mnohým obyvatelům odpojen taképřívod plynu. Lidem, kteří kvůli velké vodě přišli o byt, zajistí radnice náhradní bydlení. Šesti rodinám už nový byt přidělila. Na pondělním jednání rada Prahy 1 rozhodne o dalších podaných žádostech. Kanalizace na území první městské části funguje, ale nelze vyloučit četnější výskyt poruch přípojek. Postupně se objevují i další nové propady na chodnících i vozovkách.
Praha 1 dnes také mohla začít očkovat proti žloutence všechny dobrovolníky, kteří na území městské části pracují na odstraňování povodňových škod. Vakcínu proti žloutence A i B, a to 1100 dávek v hodnotě 1,5 miliónu korun, věnovalo Praze 1 její partnerské italské město Trento, řekl starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister.
Technická správa komunikací odtáhla během povodní za asistence policie z evakuovaných oblastí Prahy asi 900 vozů. Obvyklá parkoviště kapacitně nestačila, proto byla zajištěna tři náhradní: v ulici Na Pražačce pod vrchem Vítkov, u stanic metra trasy B Rajská zahrada a Černý Most. Na všech třech stanovištích byla zajištěna nepřetržitá policejní ostraha. Odtahy byly provedeny na náklady hlavního města Prahy. Do dneška si své vozy vyzvedlo 750 majitelů. Hlavní město Praha žádá ty, kteří si své vozy ještě nevyzvedli, aby tak učinili co nejrychleji. V neděli 25.srpna budou zbývající vozy odtaženy na uvolněná odtahová parkoviště. Také tyto odtahy a ostraha vozů budou provedeny na náklady města. Informaci o jejich konkrétním umístění mohou řidiči získat na lince 158.
Nestátním organizacím, které působí v oblasti vzdělávání, výchovy a duchovního rozvoje a byly postiženy záplavami, podává pomocnou ruku jim podává nadace soteria s podporou společnosti Value Added. Na obnovu jejich činnosti poskytne pět až osm dílčích grantů v celkové hodnotě minimálně 250.000 Kč. Žádosti o podporu mají být podány do 15. září 2002. Podrobnější informace o možnostech poskytnutí příspěvku získáte v sídle nadace v Praze 1, v ulici Opletalova 37, nebo na telefonu 22895318 - pro mimopražské s předvolbou 02. K dispozici jsou i mobilní čísla 0603-543555 nebo 0605-257877.
Česká advokátní komora založila konto, na které mohou její členové posílat příspěvky obětem povodní. Advokáti mohou peníze posílat na účet vedený u Komerční banky, Praha 1, Spálená 51, číslo: 12432011/0100, konstantní symbol při platbě složenkou 0379, při platbě účtem 0308, variabilní symbol 333 s připojením čtyřmístného registračního čísla advokáta.
Materiální a finanční pomoc Česku nabízejí také Švýcarsko, Izrael a Bulharsko. To rovněž navrhlo, že přijme děti evakuované z postižených oblastí do svých rekreačních středisek. Švýcarská Spolková rada poskytne obětem ničivých záplav v Evropě a Asii, především však evropským zemím, pomoc v hodnotě 50 milionů franků. V neděli má do Prahy přiletět letadlo s pomocí Izraelského hnuti kibucu pro český Červený kříž. Jde o tunu dětské výživy Materna, přikrývky, plastové nádobí, pytle a těsnící materiály. Pražská židovská obec převezme zásilku 600 kilogramů košer potravin. Izrael již Česku poskytl 52 vodních čerpadel.