Výchovné k důchodu je odstranění nespravedlnosti a nástroj sociálního smíru, věří Jelínková z KDU-ČSL
Penzistům se od ledna zvyšují důchody o 500 Kč za každé vychované dítě. Tzv. výchovné v roce 2023 přijde stát na 19 miliard korun. Jde o správný způsob mezigenerační solidarity? Lidovkyně Šárka Jelínková vítá, že je rodičovství konečně oceňováno, Lenka Kohoutová (ODS) varuje před dopady na státní rozpočet a žádá zpřesnění novely.
„Výchovné by se nemělo omezit, ale zpřesnit. Zejména komu bude vypláceno, kde problém je především u mužů. Otázkou je také zda tuto částku valorizovat a další témata,“ uvádí v Pro a proti expertka ODS na sociální politiku, někdejší poslankyně Lenka Kohoutová.
Je tzv. výchovné ve výši 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě správný způsob mezigenerační solidarity? Debatují Šárka Jelínková (KDU-ČSL) a Lenka Kohoutová (ODS)
Poradkyně ministra práce a sociálních věcí, místopředsedkyně KDU-ČSL a bývalá senátorka Šárka Jelínková uznává, že výchovné bude potřebovat občas nějakou změnu v praxi. „Ale zásadní změnu za nás za lidovce nebo jako ministerstvo neplánujeme.“
„My jako poradci jsme ministra financí upozorňovali, že tento systém je nákladný. Je potřeba ho také upravit, aby nedošlo k jakémukoliv zneužití nebo nejasnostem. Veďme diskuzi o tom, co dál s touto velkou finanční zátěží. Řešením je, aby tato částka nebyla valorizovatelná,“ navrhuje Kohoutová.
Jelínková připomíná, že tato vláda ve svém programovém prohlášení má propojení zásluhové složky a počtu vychovaných dětí s výší důchodů. „Abych citovala premiéra Fialu: ‚Snížení deficitu státního rozpočtu je velká hodnota, ale tou je i sociální smír‘.“
„Já sociální smír vnímám jako odstraňování nespravedlností. Zavedení výchovného je odstranění nespravedlnosti toho, že maminky celý svůj život pracovaly, přitom vychovávaly děti, ale kvůli přerušení kariéry a tak dále měly snížené příjmy a dnes mají nízké důchody,“ vysvětluje lidovkyně.
Výchovné pro vdovce?
Občanská demokratka souhlasí, že výchovné je určitou kompenzací za přerušení kariéry, a tak nižší důchod. „Výchovné jako takové není špatné, už nejde zrušit, ale bavme se tedy o tom, kdo má na něj nárok. Dnes bychom teoreticky měli dát výchovné každému vdovci, který si zažádá. Zamýšlel to tak zákonodárce?“
Dluhový expert: Příspěvky pobírá jen desetina seniorů, kterých se týkají. Elektronickou žádost nevyužívají
Číst článek
Většina zákonů bývá časem novelizována a zpřesňována, upozorňuje Jelínková. „Ale trocha čísel: jedno vychované dítě s mediánovým příjmem v dospělosti přispěje do důchodového systému čtyřmi miliony korun. Náklady na výchovu jednoho dítěte jsou asi 3,5 milionu a za 25 let pobírání příspěvku maminka v důchodu dostane 150 tisíc korun.“
Kohoutová namítá, že návratnost peněz za vychované dítě je jen teoretická. „Tyto peníze navíc nedržíme v hrsti, jsou pro budoucnost. Naše děti vychováváme pro budoucnost této země, to je správně a nemáme je převádět na čísla. Na ně ale máme převádět náklady vynakládané na sociální smír.“
„Jestliže se zákon nezpřesní a nebudeme debatovat o nevalorizaci částky nebo aspoň až na tom budeme lépe, tak skutečně zásah do státního rozpočtu bude jen nabývat a to není dobře,“ varuje před fiskálními dopady výchovného Lenka Kohoutová (ODS).
Debata o výchovném vznikla i na základě doporučení NERVu, který ho žádá zrušit. „Proto se budeme dívat na to, jak hledat příjmy do státního rozpočtu, ale společnost musí vědět, že rodičovství je oceňováno, protože společnost bez dětí je společnost bez budoucnosti,“ shrnuje Šárka Jelínková (KDU-ČSL).
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.