Volební model CVVM: Hnutí ANO a ODS v lednu posílily, Okamurovo SPD spadlo pod pět procent

Hnutí ANO podle lednového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v porovnání s prosincovým průzkumem posílilo. Volilo by jej 32 procent lidí. ODS se s 15 procenty vrátila na druhou příčku před Piráty, ti mají 13,5 procenta. Pod stupni vítězů by přes mírný pokles skončily ČSSD a KSČM, těsně nad pětiprocentní hranicí byly STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Hnutí SPD by jako jediné ze sněmovních uskupení získalo méně než pět procent hlasů.

Praha (Aktualizováno: 13:09 7. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model CVVM leden 2020

Volební model CVVM leden 2020 | Zdroj: CVVM

„Situaci v posledních měsících lze interpretovat jako stabilní. Částečnou výjimkou je pozorovaný nárůst podpory ODS, který je na hraně statistické významnosti,“ uvedl Matouš Pilnáček z CVVM.

ODS si stejně jako ANO od prosince polepšila o 2,5 procentního bodu. V případě Starostů, lidovců, TOP 09 a SPD nelze podle Pilnáčka vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se do Sněmovny dostaly či nedostaly.

SPD i Trikolora pod pěti procenty

Sociální demokraty by v lednu ve volbách podpořilo 8,5 procenta voličů, komunisty 7,5 procenta. Lidovci si mírně pohoršili, získali by 5,5 procenta hlasů stejně jako STAN. Jeho podpora se naopak zvedla tak jako u TOP 09, která by obdržela pět procent hlasů.

SPD naopak spadla z prosincových 5,5 procenta na čtyři procenta. Snížila se i podpora hnutí Trikolóra na dvě procenta hlasů.

Parlamentních voleb by se v lednu podle svého vyjádření zúčastnilo 65 procent Čechů, 30 procent lidí svoji účast vyloučilo. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Volební model CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

Dotazování proběhlo od 11. do 22. 1. 2020, a to kvótním výběrem. Zúčastnilo se ho 1052 obyvatel Česka starších 15 let, přičemž 1028 respondentů má volební právo. Statistická odchylka se pohybuje kolem +/- 3 procentní body u velkých stran a kolem procentního bodu u menších. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme