Cesty do ciziny s dětmi skýtají zdravotní rizika, je dobré se na ně připravit
Když se člověk chystá na dovolenou, nepřipouští si příliš, že by se nemusela vydařit. Ale zdravotní rizika tu jsou. Pokud cestujete daleko, a navíc s malými dětmi, měli byste být zvlášť obezřetní.
První nepříjemnosti mohou nastat už na cestě. Na vině podle odborníka na cestovní medicínu Rastislava Maďara bývá kinetóza:
„Nejvhodnější je, když dítě co největší část cesty prospí. Doporučují se například antihistaminika s tlumivým účinkem. Výsledkem je utlumení na cestu a navíc částečně odbourávají histamin, který se podle některých studií podílí na vzniku kinetózy.“
Děti a lidé, kteří trpí na kinetózu, by se podle Maďara měli vyhnout šumivým nápojům a potravinám, které obsahují hodně histaminu, jako jsou čokoláda, tvrdé sýry nebo salámy.
Komplikace na cestách může podle odborníka na cestovní medicínu Rastislava Maďara způsobit i klimatizace:
„Zejména pro děti a starší osoby je velmi nepříznivé střídání tepla a chladu. Dochází k otoku dýchacích cest, což narušuje jejich obranyschopnost a dítě pak má vyšší vnímavost vůči původcům různých respiračních nemocí.“
Rodiče s dětmi do dvou let věku by neměli absolvovat cesty do exotických oblastí. Vyhnout by se měli zejména místům, kde hrozí nemoci přenášené bodavým hmyzem. Pokud už je cestování do těchto lokalit nezbytné, je dobré se chránit repelenty nebo použitím moskytiéry.
S většími dětmi se dá vyrazit i do vzdálenějších oblastí, je ale důležité pohlídat si, aby byla v místě dostupná kvalitní akutní lékařská péče. „Dýchací cesty jsou velmi úzké a stačí jen malý otok a dítě může bojovat o život a může jít skutečně o minuty,“varuje odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar.
Pokud míříte s dětmi do exotické oblasti, měli byste se před odletem stavit u lékaře. Není dobré nic podcenit, protože v posledních měsících podle Maďara několik českých dětí v zahraničí zemřelo.