Cesta Guru Járy nezískala registraci jako náboženská společnost, její žádost zamítl Ústavní soud
Cesta Guru Járy s konečnou platností nezíská v Česku registraci jako náboženská společnost. Stížnost přípravného výboru odmítl Ústavní soud. Už dříve stoupenci učení Jaroslava Dobeše neuspěli na ministerstvu kultury, před Městským soudem v Praze ani Nejvyšším správním soudem.
Úřad i soudy dospěly k závěru, že Cesta Guru Járy nesplnila podmínky pro vznik a působení církví a náboženských společností v Česku. Usnesení Ústavního soudu je dostupné v jeho internetové databázi. Soud nezjistil žádný zásah do ústavně zaručených práv.
Soud nařídil Ireně z kutnohorské sekty ochranné ústavní léčení na psychiatrii. Do vazby ji vzít odmítl
Číst článek
Dobeš a jeho spolupracovnice Barbora Plášková byli v Česku v nepřítomnosti odsouzeni za znásilnění několika studentek neakreditované esoterické školy. Znásilnění se podle verdiktu dopustil Dobeš s pomocí Pláškové. Měli si odpykat 5,5 roku, respektive pět let ve vězení.
Pobývali na Filipínách, kde požádali o náboženský azyl. Policie eskortovala Dobeše zpět do České republiky v první polovině letošního srpna, Pláškovou o dva týdny později. V říjnu je Krajský soud v Brně propustil na svobodu, dobu strávenou ve filipínském detenčním zařízení jim započítal do výkonu trestu.
Ministerstvo kultury zamítlo registraci Dobešovy náboženské společnosti v roce 2017 z vícero důvodů.
‚Zcela nepřijatelné’ zacházení se seniorkou v plzeňské LDN: ‚Takže já tě tady holka zlatá přivážu.‘
Číst článek
Jednak zjistilo nesrovnalosti v podpůrných petičních arších, dále argumentovalo tím, že skupina rozněcovala nenávist a nesnášenlivost vůči některým svým bývalým členům, a také tím, že podle svého základního dokumentu měla Cesta Guru Járy poskytovat většinu svých duchovních služeb za úplatu, což podle ministerstva odporuje zákonu o církvích.
V ústavní stížnosti přípravný výbor například uváděl, že získal potřebný počet podpisů a že se při jejich sběru nedopustil žádné nezákonnosti. Ve zpětné kontrole petičních archů spatřovali Dobešovi stoupenci diskriminaci.
„Ministerstvu nelze vytýkat snahu ověřit věrohodnost podkladů pro účely registrace náboženské společnosti, kterou tento správní orgán plnil povinnost dostatečně zjistit skutkový stav,“ reagovali ústavní soudci.
Registrace v zahraničí a ‚odháčkovávání‘
Přípravný výbor neuspěl ani s poukazem na údajnou podjatost znalce, délku řízení nebo na to, že Cesta Guru Járy získala registraci v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech a na Filipínách.
Co hýbe společností, musí být i tématem církve. Jinak budeme spolkem opožděnců, míní kněz Mohelník
Číst článek
„Domáhá-li se náboženská společnost registrace v České republice, je na příslušném správním orgánu, aby posoudil takový návrh v souladu s vnitrostátní účinnou právní úpravou, přičemž rozhodnutí o registraci vydaná jinými státy jej nijak nezavazují,“ rozhodl už dříve Nejvyšší správní soud.
Dobeš podle pravomocného verdiktu trestního soudu, potvrzeného už dříve soudy všech stupňů včetně ústavního, na různých seminářích takzvaně odháčkovával ženy.
Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle verdiktu je Plášková přivedla do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. U některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.