Červíček: Mé odvolání bylo nezákonné, účelové a nezvykle rychlé
Bývalému policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi se nelíbí zrušení jeho jmenování do funkce. Chce se proti tomu bránit podáním rozkladu. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina ho odvolal včera, doporučila mu to poradní komise resortu. Šéfem policie tak bude jen Petr Lessy. Podle Červíčka bylo celé řízení nezákonné a účelové.
„Přiznávám, že jsem od počátku ani jiné rozhodnutí neočekával. Pokud totiž někdo způsobí problém dvou policejních prezidentů, tak je asi nasnadě, že ho bude chtít co nejdříve rychle vyřešit a já myslím, že způsob řešení byl avizován i samotným panem ministrem vnitra dopředu,“ řekl Červíček.
„Celé přezkumné řízení o mém ustanovení z mého pohledu doprovázela účelovost a možná až nezvyklá rychlost,“ poznamenal bývalý policejní prezident.
Bývalý policejní prezident Martin Červíček na tiskové konferenci vysvětloval, proč se svým odvoláním nesouhlasí
Podle něj navíc bylo celé řízení nezákonné. „Zároveň si myslím – s ohledem na to, jak hodnotím celé přezkumné řízení – že nebyla dodržena ani litera zákona. Minimálně proto, že komise dostatečným způsobem neprošetřila a nezjistila skutečný stav věci,“ tvrdí Červíček.
Ministr vnitra v demisi Martin Pecina však svůj postup hájí.
„Jeho odvolání prostě souvisí s tím, že se vrátil do funkce pan policejní prezident Lessy, protože se rok a půl soudil, uspěl u obou soudních instancí, rozhodnutí je pravomocné. Před rokem a půl, když pan Červíček dosedal během jednoho dne na místo pana Lessyho, tak řekl – samozřejmě, když se pan Lessy vrátí, tak jsem připraven to místo opustit,“ vysvětlil Pecina.
Náměstek policejního prezidenta Kučera požádal o přeložení, uvolní místo Červíčkovi
Číst článek
Martin Červíček však v minulosti několikrát zopakoval, že nic takového neslíbil.
Na stranu odvolaného policejního šéfa se staví i předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Má za to, že ministrova poradní komise se případu měla věnovat pečlivěji.
„Každopádně pan ministr měl postupovat poněkud bedlivěji, nebo alespoň senát poradní komise měl zhodnotit veškeré důkazy nebo podněty, které podal právní zástupce pana Červíčka, a neměl rozhodovat unáhleně.“
„Stačilo zajistit několik listinných důkazů, případně vyslechnout dva až tři svědky, a rozhodně by to neznamenalo více než týden nebo 10 dní práce,“ poznamenal Štěpánek.
Spor o protikorupční policii
Podle Červíčka bylo skutečným důvodem jeho odstranění to, že odmítl Pecinovy návrhy na personální změny – ministr chtěl podle Červíčkova dřívějšího vyjádření odvolat šéfy protikorupční policie.
Pecina odmítá, že by za Červíčkovým odvoláním stály rozdílné názory na fungování sboru, ale přiznává, že se mu práce šéfů protikorupční jednotky nelíbila.
Okolnosti odvolání Martina Červíčka z postu policejního prezidenta komentoval i Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR
„S vedením protikorupční policie jsem byl dlouhodobě nespokojen. Nenařizoval jsem, aby byl někdo vyměněn, protože na to jako ministr nemám pravomoc. Ale nespokojený jsem byl a jsem,“ potvrdil Pecina.