Bez rodiny a tradičních oslav tráví Vánoce v Česku mnozí zahraniční studenti
Bez rodiny a v cizí zemi slaví Vánoce někteří zahraniční studenti. Studují v Česku a domů to mají často tisíce kilometrů. Každý z nich se s tím vypořádává po svém. Vánoce v Praze pro ně mohou být za jistých okolností trochu strašidelné. V něčem se ale svátky podobají těm českým.
„ U nás je to rodinná záležitost, stejně jako tady. Rozdíl je v tom, že u nás se čeká do půlnoci.“
Diego Lettieri je z Paraguaye a v Praze studuje už osm let. Doma byl za tu dobu jen jednou a Vánoce slavil třeba u svých českých kamarádů.
„Když jsem tady v české rodině, jsem za to rád, ale není to ono. Vy máte jiné zvyky.“
Mnozí zahraniční studenti slaví Vánoce v Česku. Bez rodiny a tradičních zvyků. Natáčela o tom Petra Novotná
Paraguajské vánoční oslavy chybí Diegovi hlavně proto, že se u nich sejde celá rodina. Aspoň trochu mu ji připomene výlet do Vídně.
„Tam jsou další občané z Paraguaye, oslavujeme spolu. Slavit Vánoce s někým z Paraguaye je něco úplně jiného.“
Purevsuren Gantsetsegová, které se jednoduše říká Pu Či, studuje na lékařské fakultě v Praze. Doma v Mongolsku Vánoce neslaví. V Česku je to ale jinak:
„Já chodím do církve. Jsem evangelistka. Vánoce máme tam. Budeme něco dělat pro mongolskou společnost. Máme vánoční program.“
Vánoce neslaví ani Dali Tsintskiladzeová, která je z Gruzie. V Praze si dělá doktorát z ekonomie. Oslavy Dali chybět nebudou. Už z loňska ale ví, že je lepší nebýt na Vánoce sám.
„Bydlela jsem na koleji. Většina studentů byla přes svátky pryč. Celá kolej byla jako dům duchů. Docela jsem se bála.“
Kromě rodiny zahraničním studentům o Vánocích chybí i kuchyně. Z kapra totiž moc nadšení nejsou.
„Když je hlad, tak sním všechno.“ „Já na ryby moc nejsem,“ říkají Diego a Pu Či. Tradiční české vánoční jídlo neláká ani Dali. Těmto třem zahraničním studentům tak letos kapří kost nezaskočí.