Babiš žádá zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. ‚Důvodů je vícero,‘ říká premiérův právník
Premiér Andrej Babiš (ANO) podal návrh na zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil Babišův právní zástupce Michael Bartončík. Obdobný návrh podal advokát Josef Bartončík i v případě další aktérky případu - Jany Mayerové. O případné obžalobě v kauze údajného dotačního podvodu má dozorový žalobce Jaroslav Šaroch rozhodnout do konce srpna.
Žádost o zastavení trestního stíhání podal Babiš na Městské státní zastupitelství v Praze ve druhé polovině července, píše server Aktuálně.cz.
Kauza Čapí hnízdo: rozhodnout o obžalobě musí státní zástupce do konce srpna
Číst článek
„Nemohu to krátce shrnout, je to argumentačně velmi obsáhlé a cokoliv z toho vytahovat by bylo jen vytržením z kontextu. Ale těch důvodů pro zastavení je tam vícero,“ řekl k tomu advokát Michael Bartončík.
„Posouzení mého návrhu je na dozorovém státním zástupci a já nechci prostřednictvím mediálních výroků do jeho nezávislosti zasahovat,“ dodal posléze pro iROZHLAS.cz.
Redakce oslovila i Josefa Bartončíka, který zastupuje další obviněnou - bývalou manažerku Agrofertu Janu Mayerovou. „Podával,“ reagoval na dotaz, zda i on podával v jejím případě návrh na zastavení trestního stíhání.
Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala serveru iROZHLAS.cz řekl, že se k věcí aktuálně nebude vyjadřovat.
„Státní zástupce se nejpozději do meritorního zpracování věci vypořádá se všemi podáními či podněty, které budou učiněny. Veřejnost pak bude prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků informovat,“ napsal redakci.
Na základě jakých argumentů chce Andrej Babiš trestní stíhání zastavit, odmítl sdělit. „Ani v závěrečné fázi přípravného řízení není možné uveřejňovat informace týkající se obsahu jednotlivých podání, popisu skutku, důkazů, či informace týkající se dotčených osob.“
Babiš vinu odmítá
Babiš měl podle policie získat při stavbě farmy Čapí hnízdo evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun, ta měla ale náležet jen malým a středním firmám. Farma spojená s jedním z nejbohatších mužů v zemi tak podle kriminalistů získala evropské peníze neprávem.
Premiér Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem Čapího hnízda dělo cokoliv nezákonného.
Policie letos v květnu současně ukončila vyšetřování kauzy. Tým vyšetřovatelů pod vedením Pavla Nevtípila opětovně navrhl obžalovat Babiše a Mayerovou z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.
Pokud by se jejich vina prokázala, hrozilo by jim až deset let za mřížemi.
Není to poprvé
Podstatou případu je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.
Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.
Babišovo stíhání bylo zastaveno už jednou: v září roku 2019. Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale po přezkumu nařídil případ v prosinci 2019 znovu otevřít. Zastavení stíhání v případě Babiše a Mayerové označil za nezákonné a předčasné.