20 let od ,smogové revoluce' v Teplicích. Co se změnilo?

Na přelomu října a listopadu 1989 překračovala koncentrace škodlivin v ovzduší severních Čech mnohokrát limity stanovené komunistickými úřady. Obyvatelům Teplic se to nelíbilo a vyšli do ulic demonstrovat za čistý vzduch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecké náměstí v Teplicích

Zámecké náměstí v Teplicích | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

"Byly čím dál tím častější těžké inverzní stavy, které byly pouhým okem patrné, obtěžovaly obyvatelstvo a zcela jistě depresivně a demotivačně působily na celou populaci," popsal tehdejší stav ovzduší na severu Čech Petr Veselský, který byl jednou z ústředních postav teplické ,smogové revoluce'.

O tom, jak se české ovzduší dvacet let po listopadu 1989 změnilo, se bude dnes mluvit na semináři, který pořádá ministerstvo životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kvalitě ovzduší na severu Čech hovořili Petr Veselský a Jan Kužel ve Světě o deváté na Rádiu Česko

Podle Jana Kužela, ředitele odboru ochrany ovzduší MŽP, se lidem na severu republiky dýchá výrazně lépe než před dvěma desetiletími.

"Například jemné emise síry, které v té době dosahovaly až 100 tun na kilometr čtvereční za rok, jsou pětkrát, desetkrát nižší. Ta změna je z hlediska emisí oxidu síry významně lepší," upozornil v rozhovoru pro Rádio Česko.

Významné problémy teď ale namísto oxidu síry způsobují jemné prachové částice v ovzduší, které produkují malé spalovací zdroje a doprava.

Marika Táborská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme