Speciální mapový portál odhalí nelegální skládky v Česku
Černé skládky trápí většinu českých měst, která za jejich odstranění platí ročně miliony korun. Obcím by teď v boji proti nelegálním odpadům mohl pomoci ekologický projekt ZmapujTo.cz. Speciální internetová aplikace úřady okamžitě upozorní, jestli v jejich okolí nerostou smetiště. Stačí jeden klik do interaktivní mapy a obce hned zjistí, jak je skládka velká a kde se nachází. Pomocí chytrého telefonu ji může na internet umístit prakticky kdokoli.
Aristid Franc právě stojí před jednou z pražských skládek, jen pár metrů od moderních kancelářských budov na Rohanském nábřeží. Jako ekolog a zarytý hledač nepořádku už předem ví, kde nelegální odpad hledat.
„Taková obvyklá místa většinou jsou tam, kde člověk dojede autem, případně to můžou být okraje lesů,“ říká Franc.
Podrobnosti o projektu na odhalování černých skládek zjišťovaly reportérky Českého rozhlasu Petra Benešová a Gabriela Grmolcová
Zatímco dříve taková místa zůstávala skryta, teď se rychle dostanou na internet. Díky ekologickému projektu ZmapujTo.cz zadají dobrovolníci polohu nelegálního odpadu přes chytrý mobilní telefon do interaktivní mapy.
„Je to aplikace TrashOut, která se dá zdarma stáhnout jak pro mobily se systémem Android, tak pro iPhony. Ta aplikace, když se spustí, tak na vás vykoukne zelený puntík Nahlas skládku. Takže skládku jsme vyfotili a teď tady jsou takové ikonky, podle kterých vybereme, co na té skládce je. První věc je velikost odpadu,“ popisuje autor projektu Miroslav Kubásek a kliká na displeji na políčko velký odpad.
Informace na webu do dvou hodin
V dalším kroku pak zadá, že jsou na skládce pneumatiky a plasty. Na internetu se vše objeví do dvou hodin. Úřady nebo vedení národních parků si pak průběžně kontrolují, jestli se v jejich okolí nehromadí odpad.
„Ta služba funguje ještě tak, že přijde e-mail, jakoby nahlášení té černé skládky, a kromě té informace je tam ještě vrstva katastrální, takže úředník se může rovnou podívat, na jakém místě se skládka vyskytuje, a dohledat případně vlastníka té lokality,“ doplňuje Kubásek.
Mezi prvními testují mapový portál v Brně
Úřad pak může rychleji a za menší náklady skládku odstranit. Anebo v interaktivní mapě, která je propojena s katastrem, najde vlastníka pozemku, který místo vyčistí. Brno - Nový Lískovec je jedna z prvních městských částí, která projekt testuje.
„V případě, že lidé budou aktivní a budou ty skládky do systému zadávat, tak máme možnost přesně je najít, vědět o nich a nechat je hned odstranit,“ vyzdvihuje přednosti projektu referent životního prostředí Michal Šípek.
Jihlava bojuje s černými skládkami přímo v historickém centru města
Číst článek
Podle starostky městské části Jany Drápalové může mít projekt pro lidi i výchovný efekt. „Například zpětná vazba pro ty občany, kteří byli aktivní a zadali tu černou skládku, kdy se buď na tom webu nebo i nějakou sms esemeskou zpátky dozví, že skládka byla odstraněna,“ říká starostka.
Autoři projektu doufají, že se rozšíří nejen do českých měst, ale také do zahraničí.