Pocta na Dušičky. Dárcům orgánů v Praze odhalili pamětní desku se jmény
V areálu Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze je od čtvrtka pietní místo připomínající dárce orgánů. Na takzvané Zdi života jsou napsaná jména pacientů z posledních třiceti let, celkem jich bylo přes 2 600.
Podle vedoucí oddělení odběrů orgánů IKEM Evy Pokorné se mění příčina smrti dárců. Na začátku devadesátých let to byli často mladší lidé po dopravních nehodách.
„V současné době jsou dárci podstatně starší a změnilo se také spektrum diagnóz, které vedou ke smrti mozku. Nejčastěji je to spontánní devastující těžké poškození mozku nebo ischemická poškození mozku při mrtvicích,“ řekla Radiožurnálu Pokorná.
Úspěch lékařů z IKEMu. Jako když mi bylo čtyřicet, říká pacient po transplantaci srdce i jater
Číst článek
Kvůli nedostatku dárců jsou na ně stále mírnější nároky. Před 20 lety byla většina mezi 19 a 50 lety, nyní je víc než polovina dárců nad 51 let.
IKEM loni odebral orgány také 18 dárcům starším 71 let. „I tyto orgány dobře fungují a zajišťují příjemcům mnoho let kvalitního života,“ řekl přednosta Transplantcentra IKEM Ondřej Viklický.
Jeden zemřelý dárce může podle lékařů zachránit až 10 nemocných. V Česku na orgán na konci října čekalo přes 1 100 pacientů, většina na ledvinu.
Na velké skleněné desce a obvodové zdi areálu IKEM jsou od letošních Dušiček uvedena jména všech dárců od roku 1989 do loňského s uvedením křestního jména, prvního písmene příjmení a věku úmrtí. Podle ředitele IKEM Aleše Hermana má sloužit jako místo pro vzpomínku pozůstalým po dárcích, ale i místo poděkování příjemců.