Láska místo šlechtického titulu. Japonská princezna si vzala bývalého spolužáka, opustí královskou rodinu
Japonská princezna Mako se vdala. Nevzala si ale žádného šlechtice, nýbrž muže takzvaně z davu, jehož pověst navíc poškodil v Japonsku spor s bývalým partnerem jeho matky. Po obrovském odporu, který vyvolaly už samotné plány svatby, chce pár strávit život v ústraní.
Princezna Mako, dcera korunního prince Fumihita a korunní princezny Kiko, se provdala za svého bývalého spolužáka Keie Komura.
Japonská princezna Ajako se provdala za neurozeného ženicha, sňatkem přišla o šlechtický titul
Číst článek
Poprvé se s ním setkala na International Christian University v Tokiu. Komuro po studiích pracoval v právní kanceláři a od roku 2018 odešel studovat Fordhamskou univerzitu v New Yorku.
Pár oznámil zásnuby v roce 2017 s tím, že se měl vzít o rok později. Jenže pak nastaly potíže, kvůli kterým musela být svatba odložena a málem i zrušena.
Krátce po zásnubách totiž japonský bulvár citoval vyjádření bývalého snoubence Komurovy matky, podle kterého mu dvojice dluží v přepočtu víc než tři čtvrtě milionu korun.
Komuro tvrdil, že peníze na jeho studium nebyla půjčka, ale dar. Nicméně slíbil, že se s mužem finančně vyrovná.
Svobodná matka, vlasy v culíku
To ale není všechno. Matka Komura vychovávala jako svobodná, což japonská společnost neuznává. Neurozený muž z neúplné rodiny byla velká rána pro japonské hodnoty. O další poprask se Komuro postaral v září, když přiletěl ze Spojených států a na letišti ho fotografové zastihli s vlasy svázanými do culíku. Japonská kultura je ohledně účesů velmi uniformní a dlouhé vlasy označila média za projev neúcty. Stejně tak lidé na sociálních sítích komentovali negativně, že měl Komuro ruce v kapsách.
Japonci nakonec vyrazili i do ulic, kde proti svatbě demonstrovali. To byla možná i jedna z příčin, proč se princezna rozhodla odejít do ústraní. Lékaři jí diagnostikovali posttraumatickou stresovou poruchu.
Sňatkem ztratila princezna Mako šlechtický titul. Ženy svatbou s neurozeným titul ztrácejí, muži ne. Princezna Mako se také vzdala jednorázové platby, kterou ženy odcházející z císařské rodiny obvykle dostávají. Jde v přepočtu o téměř 29 milionů korun.
Alžběta II. odmítla ocenění pro lidi v pokročilém věku. ‚Každý je tak starý, jak se sám cítí,‘ vzkázala
Číst článek
Peníze odmítla ve snaze uklidnit rozzlobené Japonce. Zdá se ale, že to nepomohlo, protože i v době obřadu v ulicích Tokia Japonci protestovali.
Princezna s manželem vystoupili na tiskové konferenci a zodpověděli pět předem předložených otázek. Odpovědi měli napsané, a to proto, že princezna údajně trpí velmi silným strachem z veřejných projevů. Tvrdí to tisková agentury císařského dvora.
Je pravděpodobné, že se novomanželé přestěhují do Spojených států, kde Komuro pracuje v právní kanceláři.
Zřejmě je ale nečeká pozornost jako jiný královský pár, který odešel do USA – vévodu a vévodkyni ze Sussexu Harryho a Meghan.