Ženy v rouškách jako ‚perské princezny‘. Mluvčí filozofické fakulty končí kvůli příspěvkům na sítích
Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy odchází její mluvčí Petr Kukal. Podle proděkana Daniela Soukupa, který informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdil, je důvodem Kukalova odchodu jeho působení na sociálních sítích. V pondělí na facebooku vyvolal diskuzi Kukalův sloupek pro deník Metro, v němž přirovnal ženy nosící roušky v době koronavirové pandemie k „perským princeznám“. Jedna ze studentek na Kukala podala stížnost k Akademickému senátu.
„Naše současná kultura odhaluje úplně všechno. Nejen nahota tváře, ale i nahota těla ztratily jakékoli tajemství,“ napsal Kukal ve sloupku, v němž se podepisuje jako „mluvčí FF UK a okresní básník“.
Senát filozofické fakulty ke smlouvě s Home Creditem: Vedení univerzity by mělo vyvodit osobní odpovědnost
Číst článek
„Koronavirová pandemie je děsivá věc. Dopadá na nás všechny a neshledávám na ní nic dobrého. Opatření, k nimž nás nutí, nám ale mohou některé věci připomenout. Nejen hodnotu solidarity a odpovědnosti, ale i skutečnosti zdánlivě nevýznamné. Třeba že okouzlení a tajemství jsou dvě sestry, které se vedou za ruce. Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami.“
Proti textu, jehož fotografii zveřejnil Kukal na svém facebookovém profilu, se část diskutujících vymezila v komentářích. „Nikdy by mě ani nenapadlo přemýšlet, jestli jsem v roušce neatraktivní nebo atraktivní. Nosím jí prostě proto, že je účelná, ne proto aby mě někdo (zvlášť muž) přesvědčoval na internetu, že je to sexy,“ uvedla jedna z uživatelek. „Fakt nepotřebuju, aby někdo hodnotil, jak vypadám v roušce,“ okomentovala příspěvek další z komentujících.
Oddělení role mluvčího
Server iROZHLAS.cz oslovil studentku, která kvůli Kukalově působení na sítích postoupila stížnost Akademickému senátu FF UK. „Z minulých příspěvků pana Kukala jsem měla pocit, že se jedná o vzdělaného a schopného muže, který se zkrátka narodil v jiné době a vnímá to jinak. V komentářích pod jeho příspěvkem mě ale zarazily jeho reakce na kritiku. Upozorňovala jsem ho na to, že dané názory jsou možná podle jeho názoru hodné básníka, ale už nikoli etického kodexu Univerzity Karlovy pro její zaměstnance a že bych od mluvčího očekávala jiné vystupování,“ vysvětlila.
Stížnost dle svých slov podala na základě jeho reakcí vůči studentům a studentkám. „Jsi děvčátko mladší než oba moji synové,“ reagoval Kukal v komentáři, který následně smazal. „Doporučení, abych si řeči nechal na koledu, bys mi patrně na chodbě školy, která jednou, až jí dokončíš, skutečně bude Tvou alma mater, asi neřekla.“ V odpovědi také vyzval k tomu, aby se studentka obrátila právě na Akademický senát. „Ve své stížnosti jsem nežádala jeho odchod, pouze striktnější oddělení jeho role mluvčího a spisovatele, tedy aby se například u podobných sloupků neprezentoval jako ‚mluvčí FF UK‘, jak je tomu nyní,“ doplnila oslovená.
Z kontaktu se spolužáky dle svých slov pochopila, že nebyla „prvním oficiálním stěžovatelem na jeho adresu“. Senát byl podle ní ochotný stížnost řešit a poskytl jí dostatek informací o průběhu projednávání. „Byla jsem potěšena rychlou a ochotnou reakcí všech oslovených. Obzvláště v dané zdravotní situaci jsem tak promptní reakci nejen nežádala, ale ani neočekávala,“ podotkla.
Vzájemná dohoda
Kukal i Soukup ve svém vyjádření zdůraznili, že ke Kukalově odchodu došlo po vzájemné dohodě. „K rozhodnutí jsme dospěli po domluvě s panem Kukalem. Důvodem bylo jeho působení na sociálních sítích,“ uvedl Soukup, který je proděkanem pro přijímací řízení a vnější vztahy Filozofické fakulty UK. Na pozici mluvčího podle něj fakulta v současnosti hledá náhradu.
Nešiřte neověřené zprávy o koronaviru na WhatsAppu, vyzývají státníci. Aplikaci ale nejde kontrolovat
Číst článek
Podle Kukala byla důvodem jeho odchodu „dlouhodobá názorová neslučitelnost s vedením fakulty, která se postupně vyjasňovala“. I on potvrdil, že příčinou ukončení pracovního poměru byly jeho aktivity na facebooku a twitteru. Twitterový účet Kukala, který je mimo jiné básníkem, spisovatelem a publicistou a držitelem několika literárních ocenění, sleduje více než 16 tisíc uživatelů. V minulosti spravoval také twitterový účet ministerstva kultury, za nějž v roce 2016 získal Křišťálovou lupu v kategorii Obsahová inspirace.