Na internetu jsou stránky, co radí, jak spáchat sebevraždu. V Česku je to legální

Na internetu existují stránky, které lidem radí, jak si vzít život. Kromě toho jim pomáhají hledat partnery k páchání sebevraždy i zakázané látky, kterými si lze k smrti pomoci. Tyto weby jsou v Česku legální. „Je tady sice skutková podstata trestného činu účast na sebevraždě, ale ta je naplněná až ve chvíli, kdy dojde k pokusu o sebevraždu,“ odůvodňuje bývalý soudce ústavního soudu Stanislav Balík.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Na fórech, které radí, jak spáchat sebevraždu, je registrováno téměř 30 tisíc uživatelů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejde o pár webů s nízkou návštěvností. Jeden z nich, jehož název server iROZHLAS.cz na doporučení odborníků nezveřejňuje, měl k letošnímu únoru téměř 30 tisíc registrovaných uživatelů. Na jeho fórech pak bylo podle administrátorů založeno skoro sto tisíc vláken, pod nimiž se objevilo přes 1,7 milionu komentářů.

Navenek stránka působí jako platforma pro sdílení zkušeností a vzájemné psychické podpory pro lidi, kteří jsou už na konci sil a chtějí spáchat sebevraždu. Návštěvníci tak mají k dispozici například fórum sloužící jako psychologická poradna nebo vlákna pro seznámení.

Odborníka na duševní zdraví vyhledal každý třetí. Psychiatra nechceme, většinou ale zajdeme k němu

Číst článek

Správci na webu uvádějí, že stránky existují pouze z informativních důvodů a jako podpora lidem a že „nenapomáhají a nepodporují páchání sebevražd“. K tomuto stanovisku se hlásí i moderátoři jednotlivých fór.

„Stránka je podpůrnou skupinou pro tisíce lidí. Mluvil jsem se spoustou lidí a říkali, že se díky této stránce cítí mnohem líp a že jí děkují, že jim pomohla se psychicky uzdravit,“ napsal jeden z moderátorů na fórum přístupné pro širokou veřejnost.

Když se ale na webu někdo zaregistruje a získá uživatelský přístup, odemknou se mu další, širší veřejnosti skrytá fóra, včetně jednoho, kde si uživatelé vzájemně radí, jak se zabít, a kde se v páchání sebevražd vzájemně podporují.

V konverzacích se objevují komentáře jako: „Jestli se chceš zabít, prostě to udělej. Kašli na život,“ nebo „jestli chceš spáchat sebevraždu, vyslechni si, co říkají ‚pro-lifers‘. Pak budeš mít o důvod víc, proč se zabít“.

Zvědavost i inspirace

Motivů, proč lidé stránky navštěvují, je více. „Jedním z nich může být prostá zvědavost, protože tematika sebevražd je ve společnosti bohužel stále tabuizována. Takže tam může být potřeba získat informace, potřeba nahlédnout do této komnaty lidského života,“ přibližuje krizový psycholog Lukáš Humpl.

V Praze bez čekání, ve Varech bez šance. Psychoterapie s příspěvkem od pojišťovny funguje, ale ne všude

Číst článek

„Ale samozřejmě se může jednat i o potřebu inspirace v případě, že někdo přemýšlí o vlastní smrti nebo o tom, že by se zabil, že by si ublížil, sáhl na svůj život. Pochopitelně určité procento tvoří i ti, kteří budou ke svému suicidálnímu jednání hledat spojence nebo partnera, aby v tom nebyli sami,“ podotýká.

O tom svědčí i konverzace, které na fórech probíhají. Některé starší naznačují, že existovala i sekce stránky věnovaná hledání „partnerů“ pro ty, kteří nechtějí spáchat sebevraždu sami.

Ty, kdo hledali společníka v některém z obecněji zaměřených fór, ostatní uživatelé často přesměrovali se slovy jako „od toho tu máme jiné fórum“ nebo „zkus se zeptat na fóru pro hledání partnerů“. Tato sekce stránky ale už není v současnosti dohledatelná.

Riziko pro uživatele

Administrátoři web nazývají „pro-choice fórem“, tedy fórem, které podporuje možnost zvolit si, zda chce člověk žít, či nikoliv. Opomíjí ale mimo jiné možnost, že stránku navštíví lidé, kteří si procházejí momentální depresivní epizodou nebo se spontánně rozhodnou spáchat sebevraždu.

I samotná teze „možnosti rozhodnout se“ je sporná. Pokud se totiž třeba nerozhodný člověk obklopuje lidmi, kteří se vzájemně podporují v páchání sebevražd, může pak sám více inklinovat k sáhnutí si na život.

„Jedna stránka věci jsou obecné informace nebo informace, které mají preventivní charakter. Suicidia ale mohou být návodná, inspirující. Opravdu je to tak, že jestliže vyhledávám možnosti, jak sebevraždu provést, tak stránky mohou být návodné pro mé další jednání,“ upozorňuje Humpl.

„Stejně tak posilující může být kontakt nebo partnerství s další osobou, která má podobné uvažování, podobnou potřebu. Z tohoto pohledu jsou ta fóra nepochybně zdrojem rizika,“ vysvětluje.

„I v případě, že nemám jistotu nebo stránku navštěvuji neutrálně, neuvědomuji si riziko sebevraždy nebo sklon k sebevražednému jednání, mohou nevhodně podané informace a navázání kontaktu s člověkem, který je inspirátorem k takovému jednání, ovlivnit mojí psychiku a uvažování. A ano, může to ohrozit můj další vývoj směrem k pokusu o sebevraždu,“ říká psycholog.

„Ty příklady známe i z historie, například v souvislosti s vydáním románu Utrpení mladého Werthera. V době, kdy se kniha objevila na trhu, proběhla vlna sebevražd, a to po vzoru hrdiny, který v té knize končí smrtí, kterou si přivodil sám,“ připomíná.

Zakázané látky

Uživatelé stránek se na neveřejných fórech navíc radí nejen o způsobech, jak se zabít, ale i o tom, jak získat na nelegálních stránkách prostředky potřebné k sebevraždě – zejména v zemích, kde je zakázané dané látky a prostředky nakupovat a prodávat. I sami moderátoři na stránce zveřejnili podrobný návod o tom, jak zakoupit vše potřebné ke spáchání sebevraždy.

Děti se ptají na duševní zdraví. Společně s psychology a terapeuty Dismančatům odpovídali kamarádi

Číst článek

„V dnešní době je nelegální na internet dávat návody na výrobu drog nebo obchodovat s drogami. Ale to, že existují články typu ‚jak se zabít‘ pod legislativu ještě nespadá,“ komentuje situaci psycholog Jan Kulhánek.

„Tady je problém v tom, že distribuce drog je sama o sobě trestná, kdežto účast na sebevraždě je sice také trestná, ale je tam ta podmínka toho, že se poškozený musí pokusit o sebevraždu,“ vysvětluje důvod výše zmíněného bývalý soudce Ústavního soudu a člen české delegace při Radě evropských advokátních komor Stanislav Balík.

„Takže z tohoto důvodu nenaplní (webové stránky, pozn. red.) tu skutkovou podstatu už jenom tím, že si tam píšou tímto způsobem, tedy věci jako ‚takto se lze zabít‘ nebo ‚takto lze spáchat sebevraždu‘,“ vysvětluje.

Správci stránek chtějí mít přehled o tom, kdo se na veřejnosti nepřístupná fóra pokouší dostat. Přístupy proto udělují jednotlivě na základě registrace, jejíž podmínkou je i sdílení své IP adresy a sepsání podrobné zprávy o tom, proč chce daný člověk přístup na stránky mít.

Na tuto bariéru narazili i redaktoři serveru iROZHLAS.cz, když se na stránky pokusili dostat s použitím VPN. Do zprávy správcům napsali, že se zajímají o problematiku sebevražd a o informace, které na fórech uživatelé sdílí, přístup jim byl ale odepřen. Úspěšně se registrovali až při sdílení skutečné IP adresy.

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme