19 hodin v oblacích. Test nonstop letu mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem
Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v neděli v 7.42 hodin místního času (v sobotu 22.42 SELČ) přistál v nejlidnatějším městě Austrálie po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií jde o nejdelší let s pasažéry na světě.
„Je to opravdu historický okamžik pro Qantas, opravdu historický okamžik pro australské letectví a opravdu historický okamžik pro světové letectví,“ uvedl po přistání generální ředitel Qantasu Alan Joyce. Letu se i zúčastnil.
Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.
V letadle do New Yorku se kvůli turbulencím zranilo 32 lidí, některé z nich převezli do nemocnice
Číst článek
Testy podle prohlášení aerolinek sahaly od sledování mozkových vln, hladin melatoninu a bdělosti pilotů po sledování vlivu osvětlení, jídla a cvičení na cestující. Osvětlení kabin a jídlo byly za letu upraveny tak, aby přispěly ke snížení takzvaného jet lagu, nazývaného také pásmová nemoc. To je únava, ospalost a někdy i zmatenost po dlouhé cestě letadlem přes několik časových pásem.
Žádné komerční letadlo zatím není schopno uletět tak velkou vzdálenost plně obsazené a s nákladem. Proto bylo v letadle jen pět desítek cestujících pouze s malým zavazadlem, žádný náklad a letadlo mělo plně natankováno. Podle kapitána letu Seana Goldinga měl stroj po přistání v Sydney ještě palivo na 70 minut letu.
Qantas plánuje v příštích měsících ještě dva podobné testovací lety. V listopadu to má být přímý let z Londýna do Sydney, který by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. V prosinci to bude další let mezi New Yorkem a Sydney. Cílem aerolinek je začít na těchto mimořádně dlouhých trasách nabízet pravidelné komerční lety od roku 2022.