Poslanci schválili způsob počítání voleb. ANO by podle něj mělo o devět křesel méně, Topolánek většinu
Hnutí ANO by mělo o devět poslanců méně, naopak klub STAN by o tři poslance posílil. To jsou nejvýraznější změny při přepočtu výsledků posledních voleb podle kompromisního návrhu, na kterém se shodli poslanci. Projděte si celý přepočet krok za krokem a porovnejte si, jak by s novým zákonem vypadala sněmovna po volbách 2006, 2010, 2013 a 2017.
Dva měsíce poté, co Ústavní soud zrušil klíčové pasáže volebního zákona, protože v některých případech potřebovaly malé strany pro získání jednoho poslance dvakrát víc hlasů než ty velké, se poslanci shodli na kompromisu: už na podzim se mají volby přepočítávat pomocí kvóty pojmenované po belgickém markýzovi Pierrovi Imperialim. Jak přesně funguje, zjistíte na konci článku v interaktivní kalkulačce.
Celkově lze říci, že nový systém dál zvýhodňuje větší strany proti těm menším, jen ne tak výrazně: rozdíl mezi počtem hlasů nutných pro obsazení jednoho sněmovního křesla už by neměl být dvojnásobný, ale měl by se lišit nanejvýš o třetinu. Způsob rozdělování mandátů mezi kraje zůstal stejný.
Změny, na nichž se poslanecké frakce předem shodly, nyní posoudí Senát – zástupci sněmovny s ním úpravy předjednali. Sněmovna neschválila žádnou z úprav, která by zavedla možnost korespondenčního hlasování ze zahraničí.
V interaktivní kalkulačce serveru iROZHLAS.cz si můžete nově navržený a původní přepočet porovnat krok za krokem. Můžete zkusit také předchozí verzi, která zahrnuje i čistě poměrné návrhy ministerstva vnitra a lidoveckých poslanců či variantu s jediným volbením krajem, kterou poslanci zavrhli, protože pro ni nenašli podporu v Senátu.