Vodní cesta západoantarktickým ledovým štítem
Rossovo a Weddellovo moře dnes dělí asi 2400 km široký ledový masiv. Ještě před 125 000 let však mezi nimi existovala vodní cesta.
Mechovci (Bryozoa) jsou drobní živočichové podobní žahavcům, kteří žijí přisedle na mořském dně a živí se tím, že z vody filtrují plankton a zbytky organické hmoty. Kolonie mechovců najdeme i v antarktických vodách, kde je v rámci mezinárodního projektu sčítání antarktického mořského života (Census of Antarctic Marine Life) studovali vědci z British Antarctic Survey. Výsledky jejich práce ukazují, že mechovci z Rossova moře jsou nápadně podobní těm z vod Weddelova moře – a to navzdory tomu, že je od sebe dělí asi 2400 km západoantarktického ledového štítu (West Antarctic Ice Sheet).
Vzhledem k usedlému životnímu stylu mechovců se dá jen těžko předpokládat, že se jejich předkové vydali na okružní cestu kolem Antarktidy a vyměňovali si své geny. Zarážející podobnost mechovců z obou oblastí spíš vypovídá o tom, že v relativně nedávné minulosti existovala vodní cesta, která spojovala dnešní Rossovo a Weddellovo moře. Vedla místy, které dnes pokrývá 2 km silná vrstva pevného ledu. Vědci předpokládají, že cesta se pro mořské živočichy otevřela v období interglaciálu před 125 000 let, kdy byla hladina oceánu o 5 metrů vyšší než dnes.
Objev je významný z hlediska historie a stability západoantarktického štítu, jehož tání by mohlo mít obrovský vliv na výšku hladiny moře. Odborníci se domnívají, že jeho celkový kolaps by zvýšil hladinu oceánů o 3,3 až 5 metrů.
Zdroj: British Antarctic Survey