Teplé klima rovná se větší zobák
Pokud by se tukani vyvíjeli v chladné Evropě, jejich zobáky by zřejmě nebyly nijak extra velké. Teplota prostředí je totiž podle nové studie pro velikost ptačího zobáku zásadní.
Takzvané Allenovo pravidlo říká, že teplokrevní živočichové z chladných oblastí mají menší výběžky těla, jako jsou uši, ocasy nebo zobáky, než podobné druhy z oblastí blízko rovníku. Důvodem by mělo být zamezení ztrátám tepla v chladu a naopak lepší ochlazování těla v horku. Platnost Allenova pravidla teď doložila i nová studie, v rámci které kanadští a australští vědci porovnávali velikost zobáku u 214 druhů ptáků z osmi různých skupin - od tukanů a papoušků až po tučňáky.
Ptačí zobák je účinným výměníkem tepla, ale jeho velikost může kromě teploty prostředí ovlivňovat i druh potravy a skutečnost, že samci zobák využívají k předvádění se před samičkami. Vědci si proto z jednotlivých skupin ptáků vybírali druhy, které se živí podobným způsobem, a délku zobáku měřili pouze u samiček. Zjistili, že u všech osmi skupin kromě astrildů mají ptáci z chladnějších oblastí menší zobák. Teplota prostředí může v průměru vysvětlit asi 16 procent variací v délce zobáku. U některých skupin ale příspěvek může být mnohem vyšší – u tučňáků dosahuje 43 procent a u racků dokonce 66 procent.
Zdroj: The American Naturalist, NewScientist