Pach smrti je univerzální varovný signál

Pach nedávné smrti nebo zranění je podle nové studie univerzálním varovným signálem jak u hmyzu, tak jejich vzdálených příbuzných korýšů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šváb

Šváb | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Gary Alpert

Biologové z kanadské McMaster University studují společenské chování švábů, kteří při vzájemné komunikaci využívají feromonové signály. Pokud šváb najde dobré místo, označí jej pachovou značkou, která přitahuje ostatní šváby. Biologové z těl švábů extrahovali různé chemické sloučeniny a zjišťovali, jak na ně hmyz bude reagovat. Zjistili, že záhy po smrti nebo zranění švába se začnou rozkládat mastné kyseliny. Sloučeniny, které přitom vznikají, mají jednoznačně varovný účinek - šváb, který je ucítí, rychle upaluje pryč.

Stejný jev vědci zaznamenali také u korýšů, kteří se od hmyzu oddělili už před 400 miliony let. Domnívají se proto, že pach smrti představuje univerzální varovný signál, který pravděpodobně vznikl ještě ve vodním prostředí u společného předka dnešních korýšů a hmyzu. Význam signálu je evidentní - varování umožňuje vyhnout se zdroji infekce nebo místu, kde číhá hladový predátor.

Výsledky studie zveřejnil časopis Evolutionary Biology.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme