Pach smrti je univerzální varovný signál
Pach nedávné smrti nebo zranění je podle nové studie univerzálním varovným signálem jak u hmyzu, tak jejich vzdálených příbuzných korýšů.
Biologové z kanadské McMaster University studují společenské chování švábů, kteří při vzájemné komunikaci využívají feromonové signály. Pokud šváb najde dobré místo, označí jej pachovou značkou, která přitahuje ostatní šváby. Biologové z těl švábů extrahovali různé chemické sloučeniny a zjišťovali, jak na ně hmyz bude reagovat. Zjistili, že záhy po smrti nebo zranění švába se začnou rozkládat mastné kyseliny. Sloučeniny, které přitom vznikají, mají jednoznačně varovný účinek - šváb, který je ucítí, rychle upaluje pryč.
Stejný jev vědci zaznamenali také u korýšů, kteří se od hmyzu oddělili už před 400 miliony let. Domnívají se proto, že pach smrti představuje univerzální varovný signál, který pravděpodobně vznikl ještě ve vodním prostředí u společného předka dnešních korýšů a hmyzu. Význam signálu je evidentní - varování umožňuje vyhnout se zdroji infekce nebo místu, kde číhá hladový predátor.
Výsledky studie zveřejnil časopis Evolutionary Biology.