O krok blíže k odvážné misi. NASA chce prozkoumat měsíc Jupitera, na kterém může být život
Do šesti let by se měla sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vydat k měsíci Jupiteru. Pod ledem by Europa měla ukrývat 170 kilometrů hluboký oceán, což by mohly být příhodné podmínky pro mimozemský život. Mise Europa Clipper pokořila fázi nazvanou Klíčové rozhodnutí bod C, což představuje důležitý krok k uskutečnění mise.
„Jsme nadšení z rozhodnutí, které přibližuje misi Europa Clipper o jedno klíčové rozhodnutí blíže k rozlousknutí záhad oceánového světa,“ cituje stanice britský server BBC Thomase Zurbuchena z NASA.
Měsíc pojmenovaný podle milenky boha Dia Európy je hlavním cílem při hledání mimozemského života. Právě proto chce NASA tento svět podrobně prozkoumat a zjistit, zda se pod ledem nějaké organismy neukrývají.
„Tohle je velké. Trvalo dekády, než bylo dosaženo tohoto bodu. Laboratoř proudového pohonu NASA nyní začne vyrábět vesmírné plavidlo, které prozkoumá Europu,“ uvedl na twitteru odborník na vesmírné programy Casey Dreier.
Sonda ale nebude přímo obíhat nejmenší z Galileovských měsíců, tedy čtyř nejjasnějších a největších měsíců Jupitera z celkem 69. Jeho orbitální cesty totiž vedou do pásů silné radiace Jupitera, která by doslova usmažila elektroniku.
Místo toho bude sonda Clipper obíhat Jupiter a podnikne opakované blízké průlety u měsíce, aby snížila své vystavení magnetickému poli. Při těchto průletech bude podrobně zkoumat povrch měsíce a zároveň bude mít delší životnost.
Jde tak o náročnou misi, což také zpozdilo její uskutečnění. S ohledem na náklady tak nebylo jasné, zda bude uskutečněna.
První koncept mise přitom Američané načrtli už v roce 1990. Od té doby ale nebyl žádný projekt uskutečněn, i když se uvažovalo o společné americko-evropské misi k měsíci, který už v roce 1610 objevil Galileo Galilei.
Okolo Europy sice už proletěly jiné sondy, Clipper by jej ale měl zkoumat daleko podrobněji. Na palubě ponese devět přístrojů včetně kamer a spektrometrů, díky kterým by měl být schopen přinést snímky povrchu měsíce ve vysokém rozlišení.
Taktéž ponese magnometr, kterým bude měřit magnetické pole, a radar, který pronikne ledem a změří jeho tloušťku. K Jupiteru by se Clipper měl vydat v roce 2025.