Indické vozítko Pragján vyjelo na povrch Měsíce. Má zkoumat tmavé krátery v oblasti jižního pólu

Z indického přistávacího modulu na povrch Měsíce vyjelo robotické vozítko Pragján, uvedla Indická organizace pro kosmický výzkum na sociální síti X (dříve Twitteru). Jeho úkolem bude prozkoumat lunární povrch v oblasti jižního pólu Měsíce, kde indický modul přistál jako první. Jinde na Měsíci se předtím podařilo přistát dosud jen Spojeným státům, Rusku (Sovětskému svazu) a Číně.

Nové Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vozítko se spustilo z modulu a Indie se prošla po měsíci,“ napsala Indická organizace pro kosmický výzkum na sociální síti X.

Zároveň zveřejnila první fotografii. „Čandrájan-3 si na měsíčním povrchu vybral relativně rovnou oblast,“ doplnila indická organizace.

Z bezposádkového modulu Vikrám vyjelo šestikolové robotické vozítko zhruba po 14 hodinách po dosednutí. Nyní bude zkoumat měsíční povrch a posílat data a fotografie na Zemi. Tmavé krátery v oblasti jižního pólu by podle vědců mohly skrývat zmrzlou vodu, což by podpořilo plány na budoucí osídlení přirozené družice Země.

Ruský modul Luna-25 narazil do Měsíce. Sonda měla analyzovat půdu a pátrat po vodě

Číst článek

Vozítko nazvané Pragján, což v sanskrtu znamená moudrost, váží 26 kilogramů a je poháněno solární energií. Jeho životnost je plánována nejméně na jeden lunární den, což je asi 14 pozemských dní.

Přistávací modul indické sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce ve středu. S přistáním v málo prozkoumané oblasti u jižního pólu Měsíce chtělo Indii v minulých dnech předstihnout Rusko.

Jeho modul Luna-25 se ale podle nedělního oznámení agentury Roskosmos vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu.

Indii se přistání na Měsíci podařilo na druhý pokus. V září 2019 se modul sondy Čandrájan-2, která kolem Měsíce obíhá dodnes, krátce před přistáním jen dva kilometry nad povrchem odmlčel. Havárie byla podle Indické organizace pro kosmický výzkum způsobena závadou softwaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme