V propojení kosmických technologií a byznysu je velký potenciál, věří organizátoři Czech Space Weeku

Až do soboty se v Praze a Brně koná 6. ročník festivalu Czech Space Week, kde se zájemci mohou seznámit s českými vesmírnými technologiemi a dalšími aktivitami. O víkendu si tak třeba mohli návštěvníci brněnské části festivalu vyzkoušet, jak vypadá simulace vesmírného prostředí například na mezinárodní vesmírné stanici.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Aeolus

Czech Space Week míří na klasické návštěvníky ale i prohloubení spolupráce mezi odborníky (ilustrační foto) | Zdroj: ESA (European Space Agency)

Několik tuzemských firem totiž vyvíjí laboratoře, kde na člověka působí v rámci takzvaných analogových vesmírných misí podmínky podobné těm kosmickým. „Je to například z kontejneru vyrobená kosmická loď, která se potopí do vody,“ ilustruje Tereza Kubicová z agentury CzechInvest, zakladatelka Czech Space Weeku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Srba ze zahájení 6. ročníku Czech Space Weeku

Přehlídka je propojená s řadou dalších aspektů pobytu ve vesmírném prostředí, jako je například vliv na psychiku.

Český vesmírný festival má podle Terezy Kubicové jednak představovat kosmické aktivity lidem, jednak i vytvářet nové. Mohou se tu zrodit nové mise pro potenciálního českého astronauta nebo další české družice a kosmické přístroje. Kromě populárních akcí pro veřejnost se tu konají i setkání firem a odborníků.

Potenciál je v propojení firem a univerzit

Cílem bylo do jednoho týdne soustředit co nejvíce různých věcí. „Průmysl vidí, co se děje v akademii, aspoň ochutnávku, a akademie vidí, co všechno se vyvíjí v českém průmyslu,“ vysvětluje zakladatelka Czech Space Weeku.

„Často hodně zakázek končí v zahraničí, protože je to pro zadavatele rychlejší a třeba neví, že Česká republika by to mohla udělat levněji – ve spolupráci česká akademie a český průmysl. A tomu se snažíme pomáhat.“

Ztráta kontaktu, pak exploze. Testovací start Starship se nezdařil, letos už podruhé

Číst článek

Kosmické spojení využijí firmy a vědecké instituce, které chtějí svoje přístroje dostat na oběžnou dráhu. Ale je užitečné také pro ty, kterým může vesmír pomoci na Zemi.

Kosmické technologie v běžné praxi

„Znám třeba firmu z energetiky, která instaluje solární panely a využívá k tomu analýzu družicových dat. Vidí, kde je slunečno nebo kde je naopak víc stínu a podle toho optimalizuje množství instalovaných panelů,“ říká ambasadorka Evropské vesmírné agentury ESA pro business aplikace Jana Kapounová.

„Další uplatnění je v zemědělství, kde podle monitoringu můžete optimalizovat hnojení půdy, abyste měli co největší výnosnost. Z vesmíru také vidíte, jakou má vlhkost nebo že je tam škůdce. Na vodních plochách zase vidíte, že se zvýšilo množství sinic.“

Využívání vesmírných technologií na Zemi podporuje ESA i finančně.

„Dívám se po nekosmických inovativních firmách, které mají potenciál ve svém produktu nebo službě nějak využít kosmické technologie. A potom ve chvíli, kdy přijde třeba firma z oblasti energetiky a vymyslí způsob, jak aplikovat kosmické technologie, může od ESA získat podporu na aplikační projekt,“ přibližuje Jana Kapounová.

Vesmír je i pro ženy

Kde všude můžeme vesmírná data využít, to na Czech Space Weeku představí brněnské fórum systému Copernicus a také dny otevřených dveří v pražském sídle kosmického programu Evropské unie EUSPA.

Vědci vypěstovali myší embrya ve vesmíru. V budoucnu by se v něm mohli rozmnožovat i lidé

Číst článek

Vesmírná sféra ovšem potřebuje také nové lidi, a nemusí to být jen astronauti nebo inženýři.

„Každý rok máme nádhernou akci, která se jmenuje Space for Women. Chceme trochu bořit bariéry a ukázat, že to není čistě maskulinní obor, ale že jsou tam holky vítané,“ říká Tereza Kubicová s tím, že se v oblasti nabízí spousta i netechnických pozic, od marketingu po právo. „Máme třeba právničku v Evropské kosmické agentuře,“ dodává.

Další příležitosti pro uplatnění v kosmu se dozvědí hlavně studenti na setkání nazvaném Příští zastávka vesmír. Podle Terezy Kubicové je o něj velký zájem a sál pražského planetária bude prakticky plný. Podrobný program akce je na webu Czech Space Week.

Martin Srb, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme