Během karantény přibylo špehovacích aplikací, upozorňuje výrobce antivirů

Antivirové firmy se začaly zaměřovat na odhalování šmírovacích aplikací, které umožňují útočníkovi sledovat polohu nic netušící oběti a krást z jejího telefonu i další data včetně soukromých zpráv a záznamů zvuku či obrazu. Počet odhalených útoků tohoto typu se během epidemie koronaviru zvýšil o polovinu

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sledovací aplikace – neboli stalkerware – představují riziko nejen pro oběti domácího násilí.

Sledovací aplikace – neboli stalkerware – představují riziko nejen pro oběti domácího násilí. | Zdroj: Coalition Against Stalkerware

Během karantény od března do června vzrostl ve srovnání s lednem a únorem počet odhalených špehovacích aplikací o polovinu, informovala původně česká firma Avast, která se řadí mezi největší světové výrobce antivirových programů.

Sledovací program si může koupit kdokoli, oběti někdy nezbude než vyměnit telefon

Číst článek

„Stalkerware sleduje polohu oběti, stránky, které navštěvuje na internetu, textové zprávy i telefonáty, a tím podkopává její osobní svobodu,“ vysvětlila bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo.

Že podobných případů přibývá, potvrzují čeští kriminalisté. Sledovací software pro počítače a telefony dovede zprovoznit i člověk bez technických znalostí, kupují ho žárliví partneři nebo starostliví rodiče, informoval v červnu server iROZHLAS.cz.

Skryté sledování přes telefon a počítače: případů v Česku podle policie přibývá. Jak se jim bránit?

Číst článek

Neodemykat a nepůjčovat

Podle Bílého kruhu bezpečí, organizace, která pomáhá obětem kriminality, může šíření stalkerware souviset s vyšším výskytem případů domácího násilí.

„Domníváme se, že zařízení připojená k internetu a stalkerwarové aplikace jsou pro násilné osoby dalším způsobem, jak kontrolovat svou oběť, která navíc kvůli koronavirovým opatřením nemohla opustit domov,“ řekla ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. 

Pro nainstalování špehovacího programu potřebuje útočník obvykle fyzický přístup k počítači či telefonu. Bezpečnostní experti proto doporučují používat silná hesla, nesdělovat je a odemčená zařízení nikomu nepůjčovat, dokonce ani rodinným příslušníkům.

pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme