Americká policie testuje robotické psy. Neštěkají, otevřou si ale dveře a pomohou při domovní prohlídce

Policisté v americkém státě Massachusetts začali testovat robotického psa. Jmenuje se Spot a je schopný operovat částečně autonomně. Na rozdíl od svých živých kolegů nebudou čtyřnozí roboti sloužit k odhalování drog nebo chytání prchajících pachatelů. Díky mechanické paži ale dokážou manipulovat s předměty a pomáhat tak třeba při nebezpečných domovních prohlídkách. Kromě policistů Spota testují třeba stavbaři nebo těžaři.

Video Boston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je žlutý, vysoký asi k lidským kolenům a vypadá trochu jako velká powerbanka se čtyřma nohama. Nemá totiž žádnou hlavu. Jinak ale v mnohém připomíná psa, včetně způsobu chůze. Spot je částečně autonomní robot od firmy Boston Dynamics, který dokáže cupitat po všech terénech včetně schodů nebo nezpevněné půdy. Na rozdíl od kolegů s koly se nezahrabe ani ve sněhu.

Umí také tančit, jak minulý rok předvedl jeho výrobce v humorném videu, při kterém se Spot vrtí do rytmu hitu Uptown Funk. I když jde robota ovládat na dálku podobně jako hračku, jeho hlavní těžiště je jinde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní policie v Massachusetts začala testovat robotické psy. Téma pro Matěje Štýse

Šéf společnosti Boston Dynamics Marc Raibert na jaře představil veřejnosti jednu z předprodukčních jednotek. Vysvětlil, že psí roboti mají vepředu dvě řady kamer, které sloužící k navigaci a orientaci v prostoru, jednu řadu vzadu a na každé straně. To mimo jiné umožňuje Spotovi kdykoliv couvat a pohybovat se autonomně všemi směry, aniž by narazil. Ohlížet se i kvůli absenci hlavy zkrátka nemusí.

Na vrchní straně jsou úchyty pro různé moduly, které si můžou navrhnout sami zákazníci. Spot může nést třeba platformu pro dron, 360stupňovou kameru pro mapování prostorů anebo robotickou paži.

Ta podle Raiberta dělá ze Spota mimořádně flexibilní zařízení. Na rozdíl od fixních manipulátorů totiž může dojít prakticky kamkoliv. Což ukázaly například záběry massachusettské policie, na kterých Spot s paží otevře dveře domu a spolu s druhým kusem vybaveným 360stupňovou kamerou vejdou dovnitř.

Detaily o testování robotů policie nezveřejnila. Oznámila jen, že hledá způsoby, jak je v akci využít. Nabízí se prohlídky nebezpečných míst či likvidace bomb. V budoucnu by ale mohli bez potíží nést i zbraň.

Raibert upozornil, že roboty při testech zatím řídí policisté z bezpečné vzdálenosti. Díky internetu to může být třeba i přes celé Spojené státy.

Nový robot se naučí plnit úkol pozorováním a posloucháním člověka, vyvíjí ho Čeští výzkumníci

Číst článek

Zájem o Spoty ale nemají jen bezpečnostní složky. Boston Dynamics má zákazníky z řad stavebních firem, kteří už psí roboty testují k mapování stavenišť ve vysokém rozlišení. Robot je umí projít sám třeba i několikrát denně, a není tak potřeba návštěva stavebního dozoru.

Podobné roboty budeme v následujících letech vídat stále častěji. Kromě Američanů je úspěšně vyvíjí i čínská firma Unitree Robotics. Její stroj s příznačným názvem Laikago vypadá podobně jako Spot.

Oblíbenosti čtyřnohých robotů pomůže bezpochyby i to, že lidem po prvotním zděšení často připadají roztomilí. Cena je ale zatím vysoká – v přepočtu skoro milion korun.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme