Obhajoba bakalářské práce ve virtuální realitě? Čerství absolventi se přenesli do digitálního světa

Ve virtuální realitě si nemusíte jenom hrát, můžete v ní třeba taky obhájit bakalářskou práci. Stejně jako to na konci tohoto semestru udělalo prvních šest studentů v Česku. Čerství absolventi stavebního inženýrství na brněnském Vysokém učení technickém sebe i zkoušející přenesli do digitálního prostředí a provedli je vlastním návrhem domu.

Experiment Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Kalčík a jeho bytový dům ve virtuální realitě

Aleš Kalčík a jeho bytový dům ve virtuální realitě | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Aleš Kalčík otevírá oválnou krabici a vytahuje z ní VR brýle a konzole. „Teď vám ukážu, jak vypadala moje obhajoba bakalářské práce, zřejmě první ve virtuální realitě,“ předesílá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 29. června 2024

Čerstvý absolvent studijního programu Stavební inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořil ve virtuálním prostředí model bytového domu o 12 bytových jednotkách, čtyřech nadzemních a jednom podzemním podlaží.

Každý detail pod drobnohledem

A tak si nasazujeme brýle, bereme do rukou konzole a vydáváme se na prohlídku. Nejdřív je potřeba se trošku zorientovat v prostoru, prostředí vypadá trochu jako v počítačové hře. Před sebou vidíme dům s 12 byty. „Nejprve se můžeme podívat třeba do jednotlivých podlaží,“ navrhuje Aleš Kalčík.

A hned nahlížíme do jednoho z pokojů. „Jedná se o obývací pokoj. Podobně jako v počítačových hrách si můžeme volně procházet dispozicí bytu,“ komentuje čerstvý bakalář v oboru stavebního inženýrství.

Jsme sice ve virtuální realitě, ale každý konstrukční detail, který vidíme, odpovídá reálně projektované budově. „Jsou zde přesně definovány materiály i jejich tloušťky. Lze se podívat na detaily, například na osazení oken nebo na styky nejrůznějších konstrukcí,“ potvrzuje Aleš Kalčík.

Nahlédněte domu pod sukně

Aleš Kalčík ve virtuální realitě vytvořil třeba i rozvody uvnitř domu | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

VR prostředí umožňuje procházet si nejen byty, ale můžeme se podívat i do hlubších útrob domu. A tak Aleš Kalčík několika dotyky na ovladači odstraňuje stěny a už si prohlížíme zvláštní propletenec trubek, který míří vysoko vzhůru i do stran.

„Jedná se o kompletní rozvody instalací v domě – rozvody vzduchotechniky, studené nebo teplé vody, kanalizací, ať už dešťové, nebo splaškové. Vše si můžeme zvětšovat nebo zmenšovat a s celým modelem si můžeme volně podle potřeby otáčet,“ popisuje.

Aleš Kalčík takto při obhajobě první bakalářské práce ve virtuální realitě provázel vyučující. Ti měli k dispozici navíc ještě další možnosti, jak si návrh detailně prostudovat. Oskenováním QR kódu na projektu si mohli zobrazit třeba skladby konstrukcí – například jaká je použita tepelná izolace na obvodové stěně.

„Pomoci QR kódu bych si mohl zobrazit třeba všechny zámečnické nebo truhlářské výrobky, okna a dveře, jaký mají tvar, z jakých materiálů jsou, jakou mají barvu,“ pokračuje jeden ze zkoušejících Jan Pěnčík z Fakulty stavební VUT v Brně.

Zkoušející si můžou pomocí QR kórů zobrazit technické detaily výkresů | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Budoucnost začíná už teď

Studenti ale museli odevzdat i klasické výkresy na papírech. Virtuální realita tak pro ně byla dobrovolná práce navíc. Naučili se ale něco, co v Česku architekti nebo developeři nabízejí jen zcela výjimečně. Když budou umět zákazníky takto provést návrhem domu, získají podle Jana Pěnčíka konkurenční výhodu.

„Kdybych byl laik, kupoval si byt a nedokázal bych číst 2D výkresy, tak by mně ta virtuální realita velmi pomohla. Protože bych získal přehled, jak to v tom budoucím bytě bude vypadat, kam bude svítit slunce a tak dále,“ dodává vyučující.

Bakalářskou práci Aleše Kalčíka zkušební komise nominovala na cenu děkana Fakulty stavební VUT. Podobné práce na ní letos obhájilo pět dalších studentů a podle vyučujících jich bude v dalších letech přibývat.

Zkoušející Jan Pěnčík musí zkontrolovat i klasické papírové výkresy | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Michal Šafařík, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme