Čeští chovatelé hlásí evropský unikát. Odchovali mláďata chameleona krátkorohého
V Zooparku Zájezd mají mláďata chameleona krátkorohého, podle jeho provozovatelů jde o evropský unikát. Zájezdská zoo má jednu z největších kolekcí chameleonů na světě, podařilo se zde odchovat i další zajímavé druhy, například brokesii Thielovu (ještěr blízce příbuzný chameleonům, patří mezi tzv. nepravé chameleony). V tiskové zprávě o tom iROZHLAS.cz informoval zoolog Daniel Koleška.
Zoopark získal chameleony krátkorohé v roce 2017. Samice pak snesla začátkem loňského roku 15 vajec. Obecně ale existuje velmi málo informací o tom, jak probíhá úspěšná inkubace. Zoologové proto při péči o vejce vycházeli z podmínek, které jsou v jejich přirozeném prostředí, nastavili podle nich teplotu a vlhkost.
„Rozdělili jsme vejce na dvě skupiny s různým inkubačním režimem a dosud se nám vylíhla čtyři mláďata po 15,5 měsíce dlouhé inkubaci s jednou chladnou diapauzou (časový úsek, kdy chovatelé uměle sníží teplotu v líhni),“ uvedl ředitel zoo Jiří Marek starší.
Mláďata podle něj zatím velice dobře prospívají a s chutí loví mušky octomilky. „Uvidíme, jak se budou vyvíjet vejce z druhé skupiny, kde byla diapauza delší,“ dodal ředitel.
Chameleon krátkorohý se v zajetí moc často nechová, v Evropě je podle zástupců zájezdské zoo jediný další známý odchov, a to v Německu.
„Přes pražskou a plzeňskou zoo se k nám dostala zvířata ze zabavené zásilky pašovaných zvířat v roce 2016, kterou na pražském letišti zadrželi celníci. Protože máme s chameleony dlouholeté zkušenosti, skončili v našem chovatelském zázemí,“ doplnil kurátor chovu zvířat Jiří Marek mladší.
Zoopark Zájezd chová na 100 druhů zvířat, například lemury, drápkaté opičky, velblouda, lamy, surikaty, karakaly, rysy ostrovidy a řadu dalších. Zdejší specialitou je terarijní expozice s největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. Pro děti funguje i kontaktní koutek s domácími zvířaty. Roční návštěvnost zoo činila v posledních letech kolem 40 tisíc lidí.
Chameleoni krátkorozí
Chameleoni krátkorozí (Calumma brevicorne) žijí na Madagaskaru, kde se vyskytují především na východním pobřeží ostrova. Obývají okraje lesů, kde je vyšší vlhkost a bývají nalézáni i na zemědělsky využívaných plochách. Přesto, že jsou v přírodě relativně tolerantní k narušení životního prostředí člověkem, v zajetí je jejich chov složitější. Dosud chybí ucelenější informace o jejich ekologii či rozmnožování.