Extrémní teploty jsou tady. Ohrožují Amazonii i olympiádu. Výstrahy platí pro desítky milionů lidí

Tento týden v USA platí výstraha před vedry pro víc než 70 milionů lidí. V některých oblastech se očekávají extrémní teploty až 41 °C. I Evropu vlny veder letos zasáhly dřív než kdy jindy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysychající jezero na ostrově Šrí Lanka

Vysychající jezero na ostrově Šrí Lanka | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Podle vědců jsou mnohé extrémní projevy počasí v důsledku změny klimatu stále častější a intenzivnější. Na některých místech v Evropě meteorologové zaznamenali teploty o 10 °C vyšší, než je sezonní průměr.

První letošní tropická noc. Teploty v Česku neklesly pod 23 stupňů, letní počasí přetrvá do konce týdne

Číst článek

V Itálii vydalo ministerstvo zdravotnictví před velkým vedrem varování. Na Sicílii a Sardinii teploty totiž stoupají až ke 44 °C. V Paříži se zase organizátoři obávají o zdraví sportovců během olympijských her. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Intenzivnější deště

Vedra ale zapříčiňují i silné bouřky a následné záplavy. S každým nárůstem průměrné teploty o 1 stupeň Celsia se v atmosféře udrží přibližně o 7 procent víc vlhkosti. To může mít za následek větší množství kapek na menší ploše.

Podle klimatického orgánu OSN jsou přívalové deště v důsledku lidské činnosti ve většině pevninských oblastí celosvětově častější a intenzivnější. Například v květnu 2024 zažila jižní Brazílie silné deště, které vedly k rozsáhlým záplavám a vyhnaly z domovů asi 150 000 lidí.

Řecko a Kypr zasáhla vlna veder. U města Pafos kvůli požáru evakuovali pět vesnic

Číst článek

Období sucha

S vlny veder souvisí i větší sucho. Oteplování způsobené člověkem například v roce 2023 způsobilo nejhoršího období sucha v amazonském deštném pralese za poslední půl století. Podle Světového meteorologického úřadu (World Weather Attribution) změna klimatu pravděpodobnost suchých období zvýšila nejméně stokrát, jak informoval web Euronews.

Podle klimatického orgánu OSN změna klimatu zvyšuje i pravděpodobnost vzniku potřebných povětrnostních podmínek pro šíření požárů. Extrémní a dlouhotrvající horko vysušuje půdu a vegetaci.

Alena Harciníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme