Skupina bratří Mašínů nebyla pro třetí odboj typická, jejich příběh zastiňuje ostatní, říká Tomek
V těchto říjnových dnech před 70 lety vrcholil dramatický útěk odbojové skupiny bratří Mašínů z Československa do Západního Berlína. Mají být dáváni za vzor hrdinů třetího odboje? Nebo neprávem zastiňují jiné skupiny a jednotlivce, kteří měli větší podíl na oslabení komunistického režimu?
Podle historika z Vojenského historického ústavu Prokopa Tomka nebyla činnost skupiny bratří Mašínů typická pro třetí odboj. „Ten se sestával z celé řady různých forem a vysloveně násilných skutků nebylo takové množství jako v Pobaltí či Polsku,“ říká.
Skupina bratří Mašínů nebyla pro třetí odboj typická. Jejich mýtus zastiňuje ostatní, říká Tomek
Dodává, že dnes je skupina mnohem důležitější součástí příběhu třetího odboje, než byla. „Bezpečnostní aparát tehdy nepochopil, že se jedná o protikomunistickou činnost a pokus o získání zbraní. Hledali pachatele, protože předpokládali, že se jedná o pomstu někoho vyšetřovaného.“
Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět, člen spolku Mašínův statek – Památník tří odbojů, v tomto s Tomkem souhlasí. „Ten příběh zastiňuje jiné skupiny třetího odboje. Skupina bratří Mašínů patří k těm podstatným, ale zároveň skrze mediální pozornost díky části přeživších nejsou vidět další protikomunistické odbojové skupiny, jednotlivci, převaděči, agenti či chodci.“
Dodává, že byli i jiní zabití příslušníci Sboru národní bezpečnosti jinými skupinami, o kterých se nemluví a které byly daleko kontroverznější. „Například činnost Karla Hořínka či Ladislava Malého.“
Boj proti zlu
Skupinu bratří Mašínů bych s protikomunistickým odbojem neztotožňoval, uvažuje historik Tomek
Číst článek
Padevět skupinu vnímá jako příslušníky třetího odboje a lidi, kteří byli ochotni se za jakoukoliv cenu postavit proti zločinnému komunistickému režimu.
„Třetí odboj byl specifický tím, že se jednalo o izolované akce bez nějaké koordinace, bez vedení. Víme, že je zpochybňován tím, že se lidé sami rozhodovali, co udělají proti režimu. Jejich příběh je v tomto kontextu typický: hledali formy, které odpovídaly jejich naturelu, jejich mládí a prostředí, rodině,“ míní Tomek.
„Vklad příběhu spočívá ve vzkazu všem: braňte se proti zlu jakýmikoliv prostředky,“ dodává Padevět.
Státní vyznamenání
Senát opět navrhl prezidentu republiky bratry Mašíny ke státnímu vyznamenání. Ten se již předtím vyjádřil, že by měl s udělením problém.
„Všichni příslušníci skupiny mají status účastníků třetího odboje. Chtěl bych slyšet relevantní důvod, proč by si vyznamenání nezasloužili,“ říká Padevět.
„Státní vyznamenání mají určitý symbolický význam a jsou veřejností považována za něco mimořádného. Odpovědnost prezidenta spočívá v tom, aby společnost spojoval – nejde jen o technické hodnocení,“ tvrdí Tomek.
Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Karolína Koubová.