Před 100 lety se poprvé podařilo izolovat inzulin. Cukrovku přitom znali už staří Egypťané

Přesně před 100 lety vědci poprvé získali inzulin. Hormon klíčový pro regulaci hladiny cukru v krvi poprvé izolovali Kanaďané – lékař sir Frederick Banting a student medicíny Charles Best. Banting za vynález léku na cukrovku dostal v roce 1923 Nobelovu cenu.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař sir Frederick Banting a student medicíny Charles Best izolují inzulin

Lékař sir Frederick Banting a student medicíny Charles Best izolují inzulin | Zdroj: Profimedia

Úplavici močovou, jak se dříve cukrovce říkalo, znali už staří Egypťané. Souvislost nemoci se slinivkou břišní ale lékaři dokázali až ke konci 19. století a až do roku 1921 se hledání léku nedařilo.

Při léčbě diabetu některé bakterie pomáhají a jiné škodí, zjistili vědci

Číst článek

Bantinga napadlo, že hledaný hormon po vyoperování slinivky zreaguje s dalšími látkami a ztratí tak své účinky. Před vyoperováním orgánu pokusného zvířete proto slinivku podvázal a uspěl.

Inzulin po sto letech na významu ještě nabyl, protože počet diabetiků roste. Celosvětově má cukrovku asi 420 milionů lidí, v Česku je to asi milion.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme