Čeští hokejisté prohráli s Ruskem 2:4

Čeští hokejisté prohráli v posledním utkání základní skupiny s Ruskem 2:4. Rusy poslal do vedení v 16. minutě Malkin, o tři minuty později vyrovnal v dvojnásobné přesilovce Plekanec. Jednogólový náskok vrátil soupeři v úvodu druhé části hry Kozlov. Na začátku třetí třetiny se prosadil znovu Malkin. Pět minut před koncem snížil na rozdíl jediného gólu Milan Michálek. Vítězství Ruska podtrhl v poslední minutě gólem do prázdné branky Pavel Dacjuk.

Petr Čajánek, Jaromír Jágr a Marek Židlický se radují z gólu

Petr Čajánek, Jaromír Jágr a Marek Židlický se radují z gólu | Zdroj: ČTK

Rusové si vzali kritiku po utkání se Slovenskem k srdci a začali ve vysokém tempu. Do první šance se ale dostali Češi, když v 6. minutě po Eratově střele nebezpečně dorážel Fleischmann. O minutu později ujížděl sám na Vokouna Ovečkin, český gólman ale předvedl výborný zákrok. O chvíli později se opět ukázal Fleischmann, který vybojoval puk pro Krejčího. Ten z úhlu ale jen líznul růžek Nabokovovy branky.

V 16. minutě šel na trestnou lavici Jaromír Jágr a Rusové jeho vyloučení potrestali. Vokoun dokázal nejprve pochytat sérii dorážek ve svém brankovišti, ale na Malkinovu následnou střelu už nedosáhl.

00:00 / 00:00

Patrik Eliáš po zápase s Ruskem

Češi ale přišli s rychlou odpovědí o dvě minuty později, když ve dvojnásobné přesilovce Kaberle zachytil ruský pokus o vyhození, nahrál Plekancovi na levý kruh a ten z otočky mířil přesně k pravé tyči Nabokovovy branky.

Pět minut ze druhé třetiny stačilo Rusům, aby svůj náskok získali zpět, a pomohlo jim k tomu i štěstí. Radulovovu nepřesnou přihrávku tečoval někdo z Čechů přímo na hůl Viktora Kozlova, který se z otočky trefil k levé Vokounově tyči.

O minutu později přišel velký závar na druhé straně, kdž se trojice českých hráčů snažila dorazit puk za ležícího Nabokova. Rozhodčí ale po poradě s kolegou u videa rozpažili. Puk brankovou čáru nepřešel.

Ve třetí třetině se Rusové rychle prosadili znovu. Ovečkin tvrdě srazil ve středu hřiště Jágra, a soupeř se tak dostal do rychlého přečíslení. U tyčky byl nekrytý Malkin, který tak vstřelil svůj druhý gól v zápase. Pět minut před koncem snížil na rozdíl jediného gólu Milan Michálek po krásné přihrávce Marka Židlického. Vyrovnat však svěřenci Vladimíra Růžičky nedokázali, naopak v poslední minutě potvrdil vítězství Rusů gólem do prázdné branky Pavel Dacjuk.

„Prvních dvacet minut jsme byli trošičku na vážkách, co Rusové předvedou. Pak jsme šli za tím a hráli vyrovnaný hokej. Nevím, kolik jsme měli přesilovek, ale góly jsme bohužel nedali a to musíme zlepšit. To může rozhodnout zápasy. Musíme střílet, nesmíme mít zbytečně moc nahrávek. Musíme se tlačit do brány, i škaredé góly nás nakopnou a pak můžeme vymýšlet hračičky. V tak důležitých zápasech, které nás teď čekají, musíme pálit jednu ránu za druhou,“ řekl po utkání Patrik Eliáš.

Jaromír Jágr k zápasu s Ruskem

Jaromír Jágr neodehrál dobrý zápas. Po jeho výborných výkonech proti Slovensku a Lotyšsku se na něj Rusové dobře připravili a nedali mu na ledě vůbec prostor. A slavný český útočník se navíc podepsal pod jejich dva góly.

První inkasovalo jeho mužstvo, když seděl na trestné lavici, a gól na 3:1 padl po Jágrově hrubé chybě ve středním pásmu. Sám hráč to po utkání dobře věděl. „Kdybych neudělal tu chybu, tak by to byl úplně jiný zápas. Potom jsme se dostali dolů o dva góly a to se těžko vrací do hry. I když jsme pak byli blízko, tak tam prostě rozhodla moje chyba. Já jsem se špatně rozhodl.“

Česká republika – Rusko 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky
: 20. Plekanec (Eliáš, T. Kaberle), 55. M. Michálek (Židlický, Blaťák) - 16. Malkin (Dacjuk, Ovečkin), 35. Kozlov (Radulov, S. Fjodorov), 42. Malkin (Sjomin, Tjutin), 60. Dacjuk (Malkin, Ovečkin). Rozhodčí: Halloran, Pellerin - Morin (všichni Kan.), Feola (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1.

Česko: Vokoun - Polák, Hejda, Z. Michálek, T. Kaberle, Židlický, Kuba, Blaťák, Kubina - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Rusko: Nabokov - Gončar, Tjutin, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Sjomin, Malkin, Ovečkin - Afinogenov, Dacjuk, Kovalčuk - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Rozhodčí: O´Halloran, Pellerin - Morin (všichni Kanada), Feola (USA)