Handicapovaným sportovcem ČR roku 2009 se stal cyklista Ježek
Cyklista Jiří Ježek je pětinásobným paralympijským vítězem, deset let se pohybuje ve světové špičce, ale paradoxně teprve ve chvíli, kdy získal ‚pouze' titul mistra světa, byl vyhlášen naším nejlepším handicapovaným sportovcem.
Jiří Ježek v roce 1998 naprosto ovládl vyhlášení ankety o nejlepšího handicapovaného sportovce, i když neměl za sebou ještě vůbec žádný medailový úspěch. Byl totiž moderátor slavnostního vyhlášení.
V dalších letech se ale propracoval do světové špičky tělesně postižených cyklistů, vyhrál pět zlatých paralympijských medailí, paradoxně však až v roce neolympijském si nasadil korunu pro nejlepšího handicapovaného sportovce České republiky.
Po celých deset let ovšem Jiří Ježek ani jednou nechyběl mezi elitní desítkou našich zdravotně postižených sportovců. Ta je sestavována nikoli na základě hlasování odborníků či novinářů, ale podle přesně bodovaných kritérií.
„Někdy třeba ani dvě zlaté paralympijské medaile nestačí na to, aby ten člověk vyhrál v této anketě. Takže já z toho nedělám žádné velké závěry, ani když skončím třeba šestý, protože vím, co se mi v daném roce podařilo. A nakolik to bude stačit pro vítězství v této anketě, je potom spíše na tom, jak byli úspěšní ostatní," říká pětatřicetiletý cyklista.
Rekord a třetí titul mistra světa
Loni poprvé měli handicapovaní cyklisté dva vrcholy. Nejprve silniční mistrovství světa v Itálii, o dva měsíce později potom závodili o tituly na dráze v Manchesteru. A právě tam dosáhl Jiří Ježek na zlato.
Ve stíhacím závodě na čtyři kilometry nejprve vytvořil nový světový rekord cyklistů s podkolenní amputací a poté vyhrál i finále.
„Titul mistra světa ve stíhacím závodě, navíc v novém světovém rekordu, je pro mne nejdůležitější milník loňského roku," konstatuje Jiří Ježek.
Díky triumfu ve stíhačce se tak vedle pěti zlatých paralympijských medailí vyjímá v Ježkově sbírce mistrovský hattrick. Protože už před čtyřmi respektive třemi lety vyhrál časovku a silniční závod.
Zklamání ze zrušené hodinovky
Přesto má bývalý protetik sen, který se mu zatím nepodařilo naplnit. O minulém víkendu chtěl na motolské dráze ustanovit rekord v hodinovce zdravotně postižených cyklistů, protože ten zatím existuje pouze v kategorii zdravých.
„Bohužel na poslední chvíli Mezinárodní federace rozhodla, že pražský velodrom není homologován na takhle důležitý pokus o rekord. Takže mi to bylo zamítnuto," říká smutně Jiří Ježek.
Pětatřicetiletý jezdec také vysvětlil, proč nezkusil rekord zajet na jiném místě. „Já jsem se už nechtěl na poslední chvíli stěhovat do nějaké jiné haly třeba v Manchesteru nebo v Bordeaux, což by bylo i finančně samozřejmě úplně jinak náročné. A potom co jsem se na to tak dlouho připravoval, tak to zklamání už teď tu moji touhu po tomto rekordu trošku odsunulo. Nějak jsem na to už ztratil chuť."
Závodění se zdravými
Rekord v hodinovce možná nezkusil znovu i proto, že je před ním další velká výzva. V letošní sezóně se totiž zdravotně handicapovaný Ježek bude pravidelně objevovat v závodech zdravých profesionálů. A to v dresu rumunsko-italské stáje po boku svého rumunského kolegy Eduarda Nováka.
„Jsme jediní dva handicapovaní cyklisté s profesionální licencí. Díky tomu se budeme moci zúčastňovat velice prestižních závodů," konstatuje Jiří Ježek.
První soustředění týmu je už v únoru a jeho vrcholem by měl start na závodě Grand Prix Insubria.