Teploty v severských zemích klesly ve středu již druhý den po sobě pod minus 40 stupňů Celsia. Vlna studeného vzduchu ze Sibiře a arktické oblasti se přehnala také přes západní Rusko a Polsko.
Kvůli neočekávaně intenzivním závějím jsou v Norsku silně omezeny služby. Na spoustě míst je také pozastaven svoz odpadků nebo doručování pošty. V některých městech nahradili sanitky sněžnými skútry.
Varování před mrazivým větrem a hustým sněžením platí až do soboty pro přibližně 60 milionů obyvatel Spojených států. Počasí připravilo o dodávky elektřiny přes 780 tisíc domácností.
Nejhorší mrazy postihují americký stát Montana, kde teplota klesá k minus 45 stupňům Celsia. Meteorologové uvedli, že v národním parku Glacier může vítr dosahovat 144 kilometrů za hodinu.
Bouře, která už před víkendem strhávala elektrické vedení, způsobila smrtelné autonehody a vedla k rušení letů, se rozkládá od amerického státu Texas po kanadskou provincii Québec.
V některých částech USA lze podle předpovědí očekávat nejmrazivější počasí „za poslední generaci“. Kvůli tomu bylo ke středečnímu večeru zrušeno více než 1000 letů, chaos hrozí i na silnicích.
Následky bouře ale mohly být podle meteorologů ještě horší, pokud by s sebou namísto suchého sněhu přinesla vlhké a tedy těžší srážky, které snadněji lámou větve stromů.
Bouře může zasáhnout kolem 75 až 80 milionů lidí a přinést až 60 centimetrů sněhu. Kvůli nepříznivému počasí zrušily aerolinky jen během soboty více než 3300 letů.
Na pobřeží Nové Anglie napadlo v noci na dnešek až 30 centimetrů sněhu. Na středovýchodě USA, odkud bouře přišla, pak klesly teploty až k minus 17 stupňům Celsia.
Zákazníci a zaměstnanci prodejny IKEA ve městě Aalborg na severu Dánska museli přespat kvůli sněhové bouři v obchodě. Domů se nemohlo vrátit nejméně 25 lidí.
Počasí zkomplikovalo Realu už páteční let do Pamplony. Kvůli ledu na ranveji strávil tým přes tři hodiny čekáním v letadle. Po utkání navíc nemohl odcestovat zpátky do Madridu.
Někteří lidé si ale nečekanou sněhovou nadílku užívají. Na nejznámější madridské třídě Gran Via, kterou většinou proudí davy turistů, byl spatřen muž na lyžích, jiný do saní zapřáhl pět psů.
Ve městě Glenville ve státu New York napadlo za pět hodin přes 76 centimetrů sněhu, rekord však ohlásilo město Binghamton, kde se za dva dny objevilo 114 centimetrů sněhové pokrývky.
Silný vítr trápí kromě částí Česka i další kouty Evropy. Severozápad kontinentu zasáhla ledová bouře, v Británii hrozí lokální povodně, ve Francii způsobil vítr výpadky proudu pro statisíce domácností. I tak vypadá Evropa v posledních dnech.
Miliony obyvatel východní části Spojených států se snaží vyprostit ze závějí, které přinesla víkendová sněhová bouře. Na některých místech napadla víc než metrová pokrývka. Kalamita ochromila silniční i leteckou dopravu a podle úřadů potrvá několik dnů, než se povede vozovky od sněhu očistit.
Severovýchodní pobřeží Spojených států ochromuje husté sněžení. Počasí komplikuje silniční i leteckou dopravu, důsledkům čelí na 85 milionů Američanů. Rekordní množství sněhu napadlo i v americkém hlavním městě Washingtonu. Kalamita už zasáhla také nejlidnatější město Spojených států, New York. Podle agentury AP při mohutné sněhové bouři zemřelo už nejméně 19 lidí.
50 milionů Američanů se připravuje na silnou sněhovou bouři. Živel má zasáhnout celé severovýchodní pobřeží Spojených států. Mezi nejvíce postižené oblasti by mělo patřit hlavní město Washington. Podle některých předpovědí by mohlo přes víkend napadnout až 70 centimetrů sněhu.
Tornáda, záplavy a sněhové bouře, tak vypadaly svátky na jihu a západě Spojených států. Část Spojených států i nadále náporu extrémního počasí čelí. Při prudkých bouřích, tornádech, přívalových deštích a povodních zahynulo během vánočních svátků nejméně 43 lidí. Záchranáři nyní odstraňují následky živelné pohromy a sčítají materiální škody. Počasí výrazně zkomplikovalo i dopravu.
Nejméně 26 mrtvých si podle aktuální bilance vyžádaly během vánočních svátků bouře na jihovýchodě Spojených států. Čtyři mrtvé při řádění tornáda ohlásil Texas, který očekává sněhovou vánici, při níž by mohlo napadnout až 35 centimetrů sněhu.
Severovýchod Spojených států znovu bojuje s důsledky sněhové bouře. Počasí komplikuje silniční i leteckou dopravu po celém pobřeží od New Yorku po Boston. Na silnicích a při několika dalších incidentech podle úřadů zemřelo až deset lidí.
Na východní pobřeží Spojený států udeřila po několika dnech další sněhová bouře. Ze středozápadu přišly přívaly sněhu, mrznoucího deště a silný vítr. Dopravní chaos hlásí úřady od Nebrasky až po New York, kde za posledních několik hodin napadly desítky centimetrů sněhu. Kvůli počasí přišlo od neděle o život deset lidí. Boston vyhlásil stav nouze.
Spojené státy se chystají na rekordní přívaly sněhu. Severovýchodní pobřeží má zasáhnout mohutná bouře. Úřady od Bostonu po Filadelfii varují obyvatele před dopravními komplikacemi a vyzývají je k obezřetnosti.
Sněhová bouře obřích rozměrů má zasáhnout východní pobřeží Spojených států. Varování se týká území od státu New Yersey až po Kanadu. Meteorologové předpovídají, že jen za úterý může napadnout v Bostonu a New Yorku skoro metr sněhu. Tamní úřady obyvatele varují před nejhorším.
Nepálští záchranáři pátrají skoro po stovce pohřešovaných lidí, které ve vysokých horách uvěznilo silné sněžení a laviny. Krizový štáb už potvrdil skoro 30 obětí. Jsou mezi nimi i dva Slováci a tři nepálští nosiči ze slovensko-české expedice, jejíž základní tábor pod vrcholem Dhaulagiri částečně zasypala lavina. Zbytek výpravy včetně jediného českého člena záchranáři přepravili do bezpečí.