Kraví střívka mohou rozhodnout o úspěchu či neúspěchu tenistů

O vítězství nebo porážce v tenisovém zápase rozhoduje spousta faktorů. Kromě formy, fyzické připravenosti a správné taktiky, je to taky používaný materiál. Mít výtečnou raketu je dneska samozřejmostí, ale mít ten správný výplet je podle expertů ještě důležitější. Použité struny přitom mohou být různé, třeba kraví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenisová raketa

Tenisová raketa | Foto: Fotobanka stock.xchng

U vstupu do vyplétacího prostoru, kde působí vyplétači, je k vidění celá jakási galerie raket. Jsou to zakázky, které čekají na zpracování. „Ve spodní řadě máme rakety, které se dělají ihned. Pokud někdo chce raketu připravit až druhý den ráno, tak ty visí nahoře,“ říká Václav Šmat.

V Česku byste nenašli nikoho, kdo má takové teoretické a praktické vzdělání ve vyplétání raket, jako on. O zkušenostech na té nejvyšší úrovni ani nemluvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek navštívil ve Wimbledonu vyplétače raket Václava Šmata

„Dříve to byly ovčí střívka, dneska to jsou speciálně vybraná střívka z krav, ta se musejí namáčet a celkově je technologie odlišná. Je to hodně složitá záležitost, proto výplet, který je vyroben z přírodních střívek, stojí samozřejmě několikanásobně víc než syntetický výplet,“ popisuje Šmat.

Než jsme se v areálu All England Clubu dali do řeči, předal Václav několik raket Sašovi, kouči Američanky Sereny Williamsové.

„My máme s těmi hráči doslova letité vztahy. Hráči, když nás znají, tak samozřejmě chtějí, abychom speciálně pro ně dělali osobní servis. V loni jsem měl radost, že jsem mohl dělat servis pro Petru Kvitovou nebo Květu Peschkeovou,“ spokojeně říká Václav Šmat.

Dělat vyplétače, tzv. stringera, na grandslamovém turnaji není žádná legrace. Práce je to náročná fyzicky i psychicky. O nějakém trajdání po areálu nemůže být vůbec řeč. Vyplétač musí totiž myslet na to, že si vypletená raketa musí takříkajíc „sednout" než ji hráč vezme do ruky. To je proces, který trvá od dvou až po dvanáct hodin.

„U většiny lidí převažuje názor, že nejdůležitější je rám, s kterým hráč hraje, ale to není vůbec pravda. Rám tvoří maximálně 30% celkového úspěchu, mnohem důležitější je výběr odpovídajícího výpletu a kvalita jeho instalace. Hráč si musí zvyknout i na konkrétní způsob stringera. Když budeme mít dva typy strojů a u nich dva rozdílné stringery, tak je zaručené, že výplet bude úplně jiný i když budete mít stejný rám i struny,“ dodává Šmat.

Sebelepší nebo sebehorší hráči si vyplétání raket platí sami. Při spotřebě až takových šestnácti výpletů denně to už při ceně 20 liber za kus celkem leze do peněz.

Jiří Hošek, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme