V českém basketbalu slovo rasismus vůbec neznají

Když Wayne Simmonds naskočil poprvé do zámořské NHL, nebyla nejslavnější hokejová liga na hokejisty tmavé pleti ještě tolik zvyklá. Dnes už je to jinak. Ovšem když tento čtyřiadvacetiletý útočník přišel v říjnu do české extraligy, stal se prvním černochem, který ji kdy hrál. A musel si vyslechnout i rasistické urážky ze strany fanoušků. Český hokej a také fotbal se s rasismem setkávají hodně často. Ale jsou také sporty, které projevy rasové nesnášenlivosti takřka vůbec neznají. Třeba basketbal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DeLisha Miltononová-Jonesová v utkání s Györem přidala důležité body

DeLisha Miltononová-Jonesová v utkání s Györem přidala důležité body | Foto: David Kubíček

„Musím říct, že basketbaloví fanoušci jsou velmi inteligentní. My jsme se s rasismem ani jakýmikoli výpady proti hráčům černé pleti nikdy nesetkali,“ říká manažer devítinásobného českého mistra z Nymburka Ondřej Šimeček a podobné zkušenosti mají i třeba hráčky pražského USK.

„Slyšela jsem, že je to v Evropě velký problém, protože tu ve sportu není tolik… jak to jen říct, prostě barevných hráčů, Afroameričanů, tvoří tu menšinu. Ale! Za celou dobu, co jsem tady v Evropě a v Česku, jsem se s ničím takovým nesetkala, žádným rasistickým urážkám jsem nemusela čelit,“ popisuje křídelnice aktuálních českých mistryň Rebekkah Brunsonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalové prostředí problémy s rasismem vůbec řešit nemusí, fanoušci jsou sofistikovaní

Důvodů, proč se basketbal nebo volejbal a další sporty s rasismem na rozdíl od fotbalu a hokeje nepotýkají, je hned několik. Tím hlavním samozřejmě počet fanoušků, kteří na sportoviště chodí - jinými slovy, čím víc lidí, tím větší šance, že se mezi nimi najde rasista.

„Možná je to taky proto, že o basketbalu se vždycky říkalo, že je to univerzitní sport, a fanoušci jsou trochu sofistikovanější, dejme tomu,“ nabízí další pohled na věc Ondřej Šimeček a s jeho slovy souhlasí i trenérka USK Natália Hejková.

„Je to tím, jací fanoušci chodí na fotbal nebo na hokej, speciálně na fotbale je to běžné. Tihle fanoušci ale nejsou problematičtí jen co se týče rasismu, to, co křičí na hráče, je příšerné, člověk ani nemá chuť jít na fotbal na tribunu. Nemá to nic společného se sportem a je to neskutečná hanba,“ kritizuje rodačka ze Žiliny prostředí na fotbalových stadionech.

S problémy ohledně rasismu se potýkají i v zahraničí, třeba anglický fotbalista John Terry dostal za rasistické urážky čtyřzápasovou stopku, na rozhodčího Marka Clattenburga zase podala stížnost Chelsea.

Z českého fotbalu se ztrácí rasismus, ale také hráči tmavé pleti

Číst článek

„Je to světem, ve kterém žijeme. Někdy se lidem říká, že na něco nemají, ale když dokáží opak, je pak všechno v pohodě,“ neztrácí ale víru v to, že i ve fotbale a hokeji bude jednou líp, pivotka USK Kia Vaughnová.

„Myslím, že bychom si měli být rovni, ženy a muži, černí a bílí. Pokud do toho dáte srdce a ukážete, že na to máte, není žádný důvod, proč byste něčeho nemohli dosáhnout.“

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme