Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone slaví 85 let, do důchodu se ale jěště nechystá
Jako z pohádky zní příběh Bernieho Ecclestona, který se z malé rybářské vesnice vypracoval v neúspěšnějšího sportovního byznysmena 20. století. Dnes slaví promotér seriálu formule jedna 85 let a navzdory mnoha předchozím prohlášením, se zřejmě odejít ze scény hned tak nechystá.
„Formule 1 je byznys s jediným pravidlem. Musíme bavit lidi. Pokud to nezvládneme, máme problém,“ představuje svou vizi F1 Bernie Ecclestone.
Podobné pragmatičnosti se Ecclestone držel vlastně pomalu už od narození. Obchodní talent v sobě objevil už ve školních letech, kdy roznášel noviny. Z vydělaných peněz si pak koupil v pekárně zákusky a ty následně prodával se značným ziskem svým spolužákům.
Mazaný přístup udělal z chudého chlapce postupně uznávaného milionáře, který hvězdnou kariéru ve světě řvoucích motorů odstartoval v roce 1974, kdy spoluvytvořil Asociaci konstruktérů Formule 1. Rázem tak začal vyjednávat o televizních právech závodů, které nyní díky němu generují téměř dvě miliardy dolarů ročně.
„Bernie je stará škola, ono v těch osmdesátých letech to všechno fungovalo trochu jinak, než když mu do toho v letech devadesátých začala mluvit Evropská unie,“ mluví expert na F1 Tomáš Richter o čím dál větším tlaku Mezinárodní automobilové federace a také samotných automobilek ve formule 1, který začal oslabovat postupně Ecclestonův vliv.
Ten byl nucen dělat kompromisy ve svém autoritářském vedení závodů. Od kompromisů nebylo daleko k frustraci, která vedla i k celé řadě kontroverzních výroků.
„Například prohlášení, ve kterých určitým způsobem sympatizuje s Adolfem Hitlerem. Nebo jeho nedávná obhajoba korupčních prvků, kdy prohlásil, že když potřebujete něco dotáhnout do zdárného cíle, je někdy potřeba „potěšit“ ty, kteří o tom rozhodují,“ udává Turek příklady kontroverzních výroků.
Ecclestone se za 100 milionů dolarů zbavil obvinění z korupce
Číst článek
Konec konců sám Ecclestone stanul před německou prokuraturou kvůli podezření z úplatků, ze kterého se nakonec po dohodě vyplatil.
„Demokracie je zbytečná ve Formuli 1 stejně jako všude jinde. Musíte mít opravdovou kuráž, pokud chcete vést lidi. Až skončím, tak to bude někdo dělat určitě jinak a jsem si jistý, že mnohem více demokraticky,“ naráží v posledních dnech Ecclestone na otázku svého případného odchodu do ústraní.
Ale jestli něco nejde muži se jměním 100 miliard korun vyčíst, tak to, že právě on pozvedl chaotické závody v neskutečně výnosný byznys a v zábavu, kterou hltají miliony lidí po celém světě.