LeBron James dovedl basketbalisty Miami k úvodní výhře nad Bostonem

Ve finále Východní konference NBA vedou 1:0 na zápasy basketbalisté Miami Heat, když na domácí palubovce American Airlines Areny v pohodě dokráčeli k vítězství 93:79 nad Bostonem Celtics. Zasloužil se o to především nejužitečnější hráč uplynulého ročníku LeBron James, který si připsal 32 bodů a 13 doskoků.

S obranou LeBrona Jamese (vpravo) si nevěděl rady ani Brandon Bass

S obranou LeBrona Jamese (vpravo) si nevěděl rady ani Brandon Bass | Zdroj: Reuters

Floridský celek od úvodního rozskoku vedl, především díky 13 bodům Jamese v úvodní čtvrtině, zato hosté nastříleli za 12 minut dohromady jen 11 bodů. Ve druhé dvanáctiminutovce se ovšem Celtics díky zlepšené hře a čtyřem proměněným trojkám (v celém utkání už žádnou nedali) na soupeře dotáhli a tak o poločasové přestávce svítilo na kostce pod stropem haly skóre 46:46.

Ve zbytku zápasu ale dominovala precizní obrana Heat a duo James-Wade. Zatímco Bostonu neustále klesala úspěšnost střelby. Trio Pierce, Allen a Rondo proměnilo pouze 14 ze 45 střeleckých pokusů. Rozdíl mezi oběma týmy tak narostl až na 17 bodů a to na komfortní vítězství Miami nakonec stačilo.

Tahounem hostů byl pouze pivot Kevin Garnett, který vedl ofenzivu Celtics s 23 body a 10 doskočenými míči. Svěřencům kouče Doca Riverse se překvapivě nedařilo ani z čáry trestného hodu, když měli úspěšnost pouze něco málo přes 50 % (ostrostřelec Ray Allen, jehož kariérní průměr se pohybuje kolem 90 % proměnil jen tři ze sedmi šestek).

Na straně vítězů se k Jamesovi připojil i Dwyane Wade s 22 body a sedmi asistencemi. Double-double za 10 bodů a stejný počet doskoků zaznamenal Shane Battier. Heat přeskákali Boston i při absenci jejich nejlepšího podkošového hráče Chrise Boshe, jehož trápí blíže nespecifikovatelné zranění v oblasti břicha, a to poměrně výrazně 48:33.

Druhý finálový duel je na programu ve čtvrtek ráno od 2.30 SEČ.