Ruský fotbal řeší incident v lize. Petarda zranila brankáře Šunina
Důslednější zákony, včetně nepodmíněných trestů, žádá ruský premiér Dmitrij Medvěděv pro tvrdé jádro fotbalových fanoušků. Debatu o situaci na stadionech rozdmýchal víkendový incident, při kterém fanoušci v Moskvě během ligového zápasu petardami zranili jednoho z hráčů.
Incident se odehrál během sobotního prvoligového utkání mezi Dynamem Moskva a Zenitem Petrohrad. Fanoušci pronesli na stadion zábavní pyrotechniku u a petardu hodili až na hřiště. Brankář Dynama Anton Šunin utrpěl zranění oka, chemikálie mu popálila rohovku a má problém i se sluchem.
Teď musí zůstat až deset dnů mimo hru. Rozhodčí musel zápas zastavit a celkem potom policie zadržela 53 lidí včetně několika žen – fanynek petrohradského Zenitu.
„Tady v Rusku se pak rozproudila diskuze o tom, jak se něco takového mohlo vůbec stát a neutichají ani emoce mezi oběma kluby. Z násilí se teď obviňují fanoušci Zenitu a Dynama“ říká zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku, Lenka Kabrhelová.
V Rusku se nestal podobný incident poprvé a otázkou je, jak se podařilo na stadion pronést pyrotechniku. „U vchodu jsou poměrně přísné kontroly. Objevila se ale jedna teorie, že petardy na stadion pronesly fanynky přímo ve svém těle. Údajně se na dámských toaletách našly desítky prezervativů,“ informuje o jedné z variant Lenka Kabrhelová.
Ruská média ale zdůrazňují, že je to zatím jen jedna z policejních teorií. Viníkům hrozí tresty a ruský premiér navrhuje, aby se posílali do vězení. Kromě jednotlivců může hrozit trest i klubu, ke kterému se fanoušci, co házeli petardy hlásí.
Klub může být potrestán kontumací a zákazem svých fanoušků v dalších zápasech ligy. Loni dostal Zenit Petrohrad pokutu od UEFA ve výši 70 000 dolarů za to, že jeho fanoušci během zápasu s kyperskou Nikósií zaplnili celé hřiště hustým kouřem. O tom, který klub dostane jaký trest rozhodne ve čtvrtek disciplinární komise
Varování před mistrovstvím světa
Za šest let má přivítat Rusko mistrovství světa. „Varování před tvrdým jádrem ruských fanoušků a vůbec úrovni na stadionech zaznívají poměrně pravidelně v souvislosti s ohlášeným pořadatelstvím šampionátu v roce 2018 anejde jen o pyrotechniku, ale také o projevy rasismu.“
„Částečně proto by se dal apel premiéra Medveděva chápat jako signál, že ruské úřady si začínají být vědomy a začínají chápat, že to vše nevysílá do světa pozitivní signál, ale kritikové podotýkají, že nejde o úkol, který by se ve chvíli vyřešil,“ dodává Lenka Kabrhelová.