Fotbalisté se již brzy mohou stát řádnými zaměstnanci
Volno by ve svátek od svých klubů stejně automaticky nedostávali, ale v jiných ohledech by se fotbalistům život dost proměnil, pokud by se z nich i v Česku stali řádní zaměstnanci. Zatím hrají profesionální soutěže coby živnostníci, ale změna, o které se mluví už dlouho, se blíží.
„Původní termín byl na jaře 2015, ale o zavedení zaměstnaneckých poměrů by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech. Evropská komise na to vše dohlíží, protože podle jejích nařízení týkajících se zaměstnanců jsou sportovci zaměstnanci jako kdokoli jiný,“ říká k současné situaci předsedkyně České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová.
Věci jsou tedy v pohybu a i Haindlová věří tomu, že by Česko mohlo přejít na model hráčů coby klasických zaměstnanců už od příští sezóny. V naprosté většině evropských zemí je to běžná praxe, ale přechod na tento systém není bezbolestný. I sami fotbalisti se bojí, že tím klesnou jejich reálné příjmy.
Markéta Haindlová a Jakub Otava se vyjadřují k zavedení zaměstnaneckých poměrů do českého fobtalu
„Kdyby za hráče klub odváděl zdravotní a sociální pojištění, tak mohou přijít o část příjmu. Na druhou stranu, kdyby hráči trvali na výši svých platů, navýšily by se náklady klubu. Zákoník práce zkrátka není kompatibilní s předpisy FIFA,“ poukazuje na problémy Jakub Otava z představenstva pražské Sparty.
Zároveň Otava připouští, že přechod na zaměstnanecké poměry fotbalistů je otázkou času, a to vcelku krátkého. A podle Haindlové to ani s odporem hráčů k této změně není tak jednoznačné. Fotbalisti by totiž mohli například získat nárok pobírat po skončení kariéry důchod. Nejlépe prý z fondu, kam by proudily peníze z prodeje vysílacích práv.
„V Anglii si dokonce můžete vybrat, jestli po skončení kariéry dostanete jednorázovou částku nebo vám bude chodit pravidelně určitá částka. U nás po zaměstnaneckém poměru volají zejména starší hráči, kteří mají špatné zkušenosti s kluby. Mladí hráči vidí jen krátkodobý horizont, ti tolik ne,“ dodává Haindlová.