Destruktivní fotbal je cesta do pekla, tvrdí trenér fotbalové '17' Csaplár

Mladí čeští fotbalisté se vydali do Srbska. Ne kvůli poznávacímu zájezdu, ale na mistrovství Evropy kategorie do 17 let. A když si poněkud rozebereme jejich cíle, dospějeme k závěrům až filozofickým.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trénink fotbalové reprezentace.

Trénink fotbalové reprezentace. | Foto: Filip Jandourek

Fotbalisty do 17 let totiž trénuje Josef Csaplár. Typ kouče, který rád hledá nefotbalové souvislosti a zaobírá se vyššími, případně vzdálenějšími cíly. Šampionát sedmnáctiletých bere. „Jako cestu k cíli v tom smyslu, že výsledek té práce je, jací ti kluci budou ve 20, 21, 22 letech.“

Mňága a Žďorp dokonce složila ódu na tento stav. Song se jmenuje 'I cesta může být cíl'. „Je to vůbec i filozofie čínská, že cesta je cíl. Proboha proč ne? Může to být i filozofie takováhle fotbalová,“ uvedl Josef Csaplár.

Přehrát

00:00 / 00:00

Destruktivní fotbal je cesta do pekla, tvrdí trenér fotbalové '17' Csaplár

A pokud se k tomu fotbalu vrátíme, cílem trenéra Csaplára je potřebná změna. „Reprezentační fotbal je na 31. nebo 32. místě, český klubový fotbal v koeficientu padá, dneska jsme asi osmnáctí – devatenáctí, v další sezóně budeme asi dvacátí druzí. Tak na co už chceme čekat? Na jaký fotbal? Nebo co ještě potřebujeme, kam ještě máme padnout, abychom pochopili, že ten fotbal bychom měli dělat jinak.“

A pod tím jinak si máme představit změnu herního stylu. I české týmy - jeho ‘17‘ počínaje - by měly zapomenout na obranný fotbal bořící hru. „Abychom uspěli na mistrovství Evropy destruktivním fotbalem, tím že budeme fotbal kazit a dáme gól ze standardky, budeme se celý zápas bránit a pak se budeme po zápase plácat po ramenou, jak jsme výborní a jak jsme skvělí, tak tudy cesta určitě nevede. To je cesta do fotbalového pekla.“

Aby se český fotbal dostal do nebe - a neumřel před tím - hodlá se trenér Josef Csaplár se svými svěřenci prosadit poněkud jinak. „Cíl je utkání vyhrát! A druhý cíl je vyhrát ho aktivním, konstruktivním, riskantním, agresivním fotbalem,“ slibuje Josef Csaplár.

Medializace mladíkům škodí

V přípravných zápasech a kvalifikacích vystřídal hodně adeptů na reprezentační dres. Ale na kterých hodlá stavět, to neprozradí.

„Hrozně nerad se o nich bavím individuálně, o těchto hráčích. Protože jakákoli medializace těchto hráčů, potažmo od trenéra, jim jenom a jenom ubližuje. Myslím, že je to jedna z pastí na ty kluky - medializace a taková ta jmenovitost, adresnost, že jim spíš škodí než pomáhá,“ připomíná Josef Csaplár, že se bavíme o klucích ve věku 16-17 let.

Tedy dospívajících s nemalým sebevědomím, kterým stačí k chlubení se před slečnami už jen to, že jsou fotbalisty. Natož reprezentanty. To, čemu se říká chování profesionála, ještě nemají v malíčku.

„To jsou 2-3 hráči o kterých řeknu – ano, tihle hráči jsou srovnaní jak sportovně, tak mentálně, ví co chtějí, jdou si za tím bez kompromisů. A to jsou výjimky,“ uvedl Josef Csaplár.

Soupeří nás ‘nezajímají‘

Sedmnáctiletí Češi se v Srbsku postupně utkají se stejně mladými Rumuny, Němci a Nizozemci. Pokud neskončí v této čtyřčlenné skupině poslední, pojedou na mistrovství světa své kategorie do Mexika.

Že by se ale trenér Josef Csaplár nějak více zajímal o soupeře, to nehrozí. Mladíkům bude připomínat toto. „My jsme sem přijeli proto, abychom se prosadili vlastní hrou a ne abychom se přizpůsobovali soupeřům. Připadne mi to směšné, trapné a hlavně mi to připadne neúspěšné.“

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme